waga budy 126d

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
franiszyn

waga budy 126d

Postautor: franiszyn » piątek, 9 maja 2008, 15:10

Zaczynam swoją przygodę z przyczepą od generalnej restauracji. na początek chciałbym poznać podwozie, dlatego muszę odkryć ramę (zdjąć budę).
proszę o kilka rad:
- ile waży buda z włókna bez mebli?
- czy podłoga jest jakoś zbrojona (czy mogę postawić budę na nierównym terenie?)?
- czy podczas ściągania lub zakładania budy trzeba liczyć się z niespodziankami?

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: waga budy 126d

Postautor: kotek » piątek, 9 maja 2008, 20:16

Do zdjęcia budki z podwozia, to i tak musisz ją wybebeszyć całkowicie łącznie z podłogą, żeby dostać się do śrub mocujących. Waga samej skorupy, to w przybliżeniu około 120 kg . Po zdjęciu należałoby postawić w miarę równym terenie, z uwagi na występujące naprężenia, co może spowodować drobne pęknięcia skorupy, niewidoczne gołym okiem.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

szary11
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 767
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 14:36
Lokalizacja: Białystok

Re: waga budy 126d

Postautor: szary11 » sobota, 10 maja 2008, 06:45

Jeszcze zależy jak długo miała by skorupka leżeć poza ramą. Jeśli kilka godzin to bym ni epoziomował, ale na nierównościach też bym nie kładł. Jak na dłużej to lepiej coś przygotować. Np europaletę.

Awatar użytkownika
jedrek101
Posty: 1941
Rejestracja: niedziela, 27 sty 2008, 10:33
Kontaktowanie:

Re: waga budy 126d

Postautor: jedrek101 » sobota, 10 maja 2008, 07:34

moją skorupkę zdejmowałem razem z moją żoneczką,poodcinałem śruby trzymające sokrupkę (nie dało się inaczej były zardzewiałe)
po odcięciu przechyliłem skorupkę na maxa do tyłu aż dotknęła gruntu ,a Ewcia wyjechała ramą (ja mam kostkę brukową na podwórku więc było łatwo) moja rama nie była ocynkowana więc musiałem oczyścić ją i pomalowałem cynkalem
zakładaliśmy we dwóch ze szwagrem ,nie było większych problemów..

franiszyn

Re: waga budy 126d

Postautor: franiszyn » sobota, 10 maja 2008, 21:28

dzięki Wam wielkie!
po maturze biorę się do roboty :lol:

Awatar użytkownika
marek
Administrator
Administrator
Posty: 1032
Rejestracja: piątek, 22 wrz 2006, 14:37
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: waga budy 126d

Postautor: marek » niedziela, 11 maja 2008, 22:27

Tak jak jedrek pisał szlifierka kontowa 8 łebków ścinasz nawet się nie baw z odkręcaniem potem 4 pustaki 4 chłopa i przenosisz :wink:

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: waga budy 126d

Postautor: pawko » wtorek, 3 cze 2014, 23:57

Zastanawiam się czy mogę samą skorupę N132, bez ramy położyć na boku bez szwanku dla jej konstrukcji. Chciałbym mieć swobodny dostęp do podłogi od spodu. Czy macie jakieś doświadczenia w takich manewrach? Czy nie będzie to trochę ryzykowne?
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4544
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: waga budy 126d

Postautor: Paczek » środa, 4 cze 2014, 08:22

pawko pisze:Zastanawiam się czy mogę samą skorupę N132, bez ramy położyć na boku bez szwanku dla jej konstrukcji. Chciałbym mieć swobodny dostęp do podłogi od spodu. Czy macie jakieś doświadczenia w takich manewrach? Czy nie będzie to trochę ryzykowne?


Nie rób tego.

Ryzyko jest kosmiczne . Przecież to jednak delikatna konstrukcja .

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1045
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: waga budy 126d

Postautor: mannt » środa, 4 cze 2014, 08:30

A ja jednak zaryzykuję i mam zamiar położyć skorupę na boku. Ale to jeszcze trochę innej pracy przed tym trzeba zrobić. Przede wszystkim wzmocnić konstrukcje laminujac kantowki w ścianach.

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: waga budy 126d

Postautor: pawko » środa, 4 cze 2014, 09:51

Ja chciałem wstawić coś w rodzaju rozpórek z kantówek pomiędzy bocznymi ścianami, tzn. od jednej ściany do drugiej z wyczuciem wstawić kantówki zapierając je m.in. o listwy do przykręcania mebli, tudzież zrobić jakieś dodatkowe, bliżej nie określone na tą chwilę usztywnienia.
Kasta jest kompletnie pusta, zostały tylko kantówki na podłodze i listwy/kątowniki w ścianie - też chyba jednak zaryzykuję, bo jest kilka ubytków żelkotu w podłodze od spodu i łatwiej byłoby mi to naprawić gdybym miał łatwy dostęp.
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1045
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: waga budy 126d

Postautor: mannt » środa, 4 cze 2014, 10:05

Kantowki w ścianach to prawie same zalety. Usztywniaja konstrukcje, nie pozwalają opaść (usiąść) skorupie co często widać po drzwiach które odstają od skorupy, można do nich przekręcić meble lub inne wynalazki.

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2068
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 20:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: waga budy 126d

Postautor: Karolus » środa, 4 cze 2014, 10:18

Delikatna konstrukcja? Panowie, takie naprężenia jakie występują podczas jazdy z meblami przykręconymi do skorupy to nic w porównaniu z położeniem na któryś z boków itp... Jest tylko jedna zasada - na płasko i bez wybrzuszeń musi być...

Moja leżała na każdym boku....
Załączniki
Zdjęcie0411.jpg

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5538
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: waga budy 126d

Postautor: kooba » środa, 4 cze 2014, 10:33

Karolus pisze:takie naprężenia jakie występują podczas jazdy z meblami przykręconymi do skorupy to nic w porównaniu z położeniem na któryś z boków

Chyba powinno być, że położenie na któryś z boków to pikuś w porównaniu z naprężeniami jakie występują podczas jazdy...

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: waga budy 126d

Postautor: pawko » czwartek, 5 cze 2014, 00:00

kooba pisze:
Karolus pisze:takie naprężenia jakie występują podczas jazdy z meblami przykręconymi do skorupy to nic w porównaniu z położeniem na któryś z boków

Chyba powinno być, że położenie na któryś z boków to pikuś w porównaniu z naprężeniami jakie występują podczas jazdy...


Chyba tak, chyba kolega Karolus pomieszał szyki w zdaniu :D

Niniejszym oświadczam, że skorupę położyłem na boku, nic się nie rozsypało, nic nie wykazuje niepokojących objawów, nie wydaje dziwnych dźwięków, jest sztywna, stabilna i jestem o jej przebywanie w tej pozycji całkowicie spokojny :mrgreen:
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1045
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: waga budy 126d

Postautor: mannt » czwartek, 5 cze 2014, 04:06

Ciężka jest? Można samemu czy potrzebne posiłki?


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości