Stłuczka - czyja wina

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
Wodnik Szuwarek
Posty: 485
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 23:15
Lokalizacja: Cracow

Stłuczka - czyja wina

Postautor: Wodnik Szuwarek » piątek, 1 cze 2012, 21:03

Witam Dziś miałem delikatną stłuczkę (przetarcie zderzaka) innego pojazdu i do końca nie jestem przekonany czyja wina całe zajścia.

Obrazek


Poniżej obrazek przedstawiający zajście. Pojazd A to ja (zielony) B to drugi pojazd. wykonywałem manewr parkowania. tak jak przedstawia obrazek nr 1. Po zajęciu miejsca przy krawężniku cofałem do tyłu by wyrównać do pojazdów już zaparkowanych (czerwone). W pewnym momencie poczułem szarpnięcie i po wyjsciu z samochodu zauważyłem gościa, który pochyla się nad swoim autem - zderzakiem a tam ślad po moim lakierze. kogo jest wina? Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
olan
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 112
Rejestracja: wtorek, 10 kwie 2012, 22:50
Lokalizacja: DKL

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: olan » piątek, 1 cze 2012, 21:53

Według mnie wina jest po stronie pojazdu B, gdyż wykonywał on manewr parkowania zmieniając pas ruchu na przeciwny, gdzie ty będąc na swoim pasie ten manewr już wykonywałeś.W sumie bardzo ciekawa sytuacja do dyskusji.Znając życie po zgłoszeniu tego faktu odpowiednim organom obydwoje otrzymalibyście mandat za nie zachowanie należytej ostrożności :wink: Pozdrawiam.
Espace 2,2 b+ lpg oraz n126n

mariusso75
Posty: 24
Rejestracja: sobota, 12 maja 2012, 20:04
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: mariusso75 » piątek, 1 cze 2012, 21:56

Skoro to ty wykonywałeś manewr parkowania a on dopiero parkował to myśle że to jego wina, nie zachował szczegulnej ostrożności.To ty byłeś pierwszy w manewrze.
N126e+Voyager 2,5 TD

Tomek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 27 cze 2009, 15:13

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: Tomek » piątek, 1 cze 2012, 22:04

Niestety tu nie Niemcy, Tam nie wolno parkować pod prąd. oboje mandat za nieuwagę. Podobny przypadek droga jednokierunkowa( parking przy hurtowni) auta zaparkowane prostopadle do krawężnika, gość cofa tzn wyjeżdża drugi jedzie pod prąd i dzwon. Policja orzeka ze wycofujący ma obowiązek patrzeć w lewo i prawo mimo jednego kierunku( a nóż jest jakaś awaria zdarzenie ze auta cofają na jednokierunkowej) ten co pod prąd to mandat ze nie umie jeździć zgodnie z przepisami:-)

Swoją drogo ciekawe czy w naszych szeregach jest jakiś "L"" nauczyciel lub Pan z drogówki, bo tez bym miał kilka pytań
Niewiadówka jest jak Sex, można się uzależnić !!!!


N-250c

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: konrad » niedziela, 3 cze 2012, 10:46

ojj koledzy, kłania się kodeks ;)

Art. 23. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
3. przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:

sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.


czyli cofając ustępujemy wszystkim :roll:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
Wodnik Szuwarek
Posty: 485
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 23:15
Lokalizacja: Cracow

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: Wodnik Szuwarek » niedziela, 3 cze 2012, 17:27

dzięki konrad...

najlepsze jest to, że faceta widziałem z przodu i jak mnie mijał z lewej (podczas gdy parkowałem) i nie dawał żadnego kierunkowskazu ... później wiadomo ... patrze w prawe lusterko na krawężnik i powoli cofam by wyrównać... w sumie to on mnie zahaczył zajmując miejsce za mną ale faktycznie podczas cofania trzeba ustąpić pierwszeństwa z drugiej strony zmieniając oś jezdni i parkując pod prąd też trzeba ustąpić pierwszeństwa i zasygnalizować manewr kierunkiem. Jestem pewien, że on tego kierunku nie dał ale nie udowodnię tego. uliczka wąska, ślepa na obrzeżach miasta także mało kto tu stosuje się do przepisów - wolna amerykanka.

Awatar użytkownika
zenuak
Posty: 212
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2012, 18:05
Lokalizacja: ŁOMżA (podlaskie)

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: zenuak » niedziela, 3 cze 2012, 19:56

zawsze mogles powiedziec ze juz zaparkowales kiedy on się obtarł.
N126n '91 + Renault Megane Kombi 1.9d '99

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: konrad » poniedziałek, 4 cze 2012, 10:28

zenuak pisze:zawsze mogles powiedziec ze juz zaparkowales kiedy on się obtarł.


a polcja tak myślisz łyknie łatwo ?
takie sprawy dość łatwo można poznać po śladach na aucie
tu rysa taka, tam wgniecenie i ... winny sam pęka ;)

w opisanym przypadku chyba najlepszym rozwiązaniem była by jednak współwina :roll:
ale nasza policja rzadko w coś takiego idzie, bo przecież winny musi dostać mandacik :mrgreen:

dokładniejsze analizy robi sie dopiero w przypadku gdy jest ofiara śmiertelna
wtedy nawet ten co był na głównej może zostać uznanym winnym,
znam taki przypadek gdy kierowca jadący główną drogą ze znacznie przekroczoną prędkością, został uznany za sprawce
wyjeżdżający z podporządkowanej nie miał możliwości go zobaczyć :roll:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
Tarapukuara
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 541
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2009, 18:57
Lokalizacja: Radom
Kontaktowanie:

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: Tarapukuara » wtorek, 5 cze 2012, 07:16

"Art. 49. 1.Zabrania się zatrzymania pojazdu:
...
7) na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu,"
Bartek bartekatsp5brhkreukrorg 609-220-575 frotka a sport+126e
https://pomagam.pl/fundacjadlamartyny
http://www.ledats.pl żarówki led i panele słoneczne- załatwię spory rabat ;)
http://sp5brh.eu.org

Awatar użytkownika
Kopi
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2009, 08:56

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: Kopi » wtorek, 5 cze 2012, 22:48

Jest współudział. Żaden z kierujących nie zachował szczególnej ostrożności podczas parkowania.
Citroen Xsara Picasso + N-126N

Awatar użytkownika
Tarapukuara
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 541
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2009, 18:57
Lokalizacja: Radom
Kontaktowanie:

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: Tarapukuara » wtorek, 28 maja 2013, 16:54

Szuwarku jak to się skończyło?
Bartek bartekatsp5brhkreukrorg 609-220-575 frotka a sport+126e
https://pomagam.pl/fundacjadlamartyny
http://www.ledats.pl żarówki led i panele słoneczne- załatwię spory rabat ;)
http://sp5brh.eu.org

Awatar użytkownika
Wodnik Szuwarek
Posty: 485
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 23:15
Lokalizacja: Cracow

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: Wodnik Szuwarek » wtorek, 28 maja 2013, 23:57

Skończyło się bezstresowo -facet nie zadzwonił i o sprawie zapomniałem. Nie było to coś poważnego a myślę, że gość po przeanalizowaniu sprawy odpuścił. Także obyło się bez punktów i bez $$ ale za to parę miesięcy później wpasowałem się w tył AUDI TT. Kiepska późnojesienna pogoda, ślisko. TT-ka stanęła praktycznie w miejscu na pomarańczowym, a ja już nie. Ślisk jak na narodowym po odwołaniu meczu z Anglią i bęc. Audica nie miała nawet ryski nic, zero, ani wgięcia, oglądałem przecierałem i nie mogłem uwierzyć :wink: a w Tico żonki poszedł zderzak, lampa i wgięła się maska. W tym przypadku poszły już zniżki bo kobitka zgłosiła sprawę do ubezpieczalni... koszty po mojej stronie ~~ 150zł części wraz z robocizną :mrgreen:

Awatar użytkownika
Tarapukuara
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 541
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2009, 18:57
Lokalizacja: Radom
Kontaktowanie:

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: Tarapukuara » środa, 29 maja 2013, 05:08

Tak ze 27 lat temu kupiłem sobie "zemstę stalina" - zaporożca, jak się później okazało na zimowych oponach cccp.
Dobrze, że z hakiem, bo bym nie wyrobił na tylne zderzaki. Normalnie to było lepsze niż nalepka na kanciaku "uwaga hamulce tarczowe". :) Przez pierwszą zimę, zanim się zorientowałem, zebrałem tych zadków więcej niż sąsiad na nowego dużego fiata przez 3 lata;) Do dzisiaj przed hamowaniem zerkam w lusterko;) i do dziś zawsze w zimie mam zimówki:)
Bartek bartekatsp5brhkreukrorg 609-220-575 frotka a sport+126e
https://pomagam.pl/fundacjadlamartyny
http://www.ledats.pl żarówki led i panele słoneczne- załatwię spory rabat ;)
http://sp5brh.eu.org

luucynakom
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 3 gru 2013, 10:00

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: luucynakom » wtorek, 3 gru 2013, 13:23

Jak orzeczono???
Szukasz odpowiedzi na pytania? Sprawdź artykuł -> https://viqo.pl/desmoxan-co-to-jest-ulotka-zamienniki-dawkowanie/

kropek23
Posty: 3
Rejestracja: środa, 4 gru 2013, 20:00

Re: Stłuczka - czyja wina

Postautor: kropek23 » środa, 4 gru 2013, 20:02

Właśnie jak to się skończylo ?:)


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości