Lodówka - szybkie pytanie

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
degustibus
Posty: 262
Rejestracja: niedziela, 5 lip 2015, 12:05

Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: degustibus » czwartek, 7 lip 2016, 17:15

Witam
Panie i Panowie, chcę do 126N wstawić lodówkę na 230V. Taką zwykłą na razie. Mam na oku model hotelowy, jest to model m.in. z zamrażalnikiem ale bez agregatu sprężarkowego (nie jest to chłodziarka z wentylatorami i ogniwem Peltiera) tylko z grzałką i czymś tam jeszcze.
Czy taki model się sprawdzi? Czy trzeba robić jakieś otwory wentylacyjne w ścianie? Czy to tylko gazówek dotyczy?
Jak z szybkością schładzania?

naal

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: naal » czwartek, 7 lip 2016, 17:18

Jak bez sprężarki to absorbcyjna. Wentylacja zawsze się przyda ale to raczej ze względu na generowane ciepło Przez grzałkę. Im lodówka będzie miała chłodniej z tył tym lepsza będzie jej wydajność. PomysL może o wentylatorze.

Awatar użytkownika
z1c00
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1258
Rejestracja: środa, 6 kwie 2016, 21:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: z1c00 » czwartek, 7 lip 2016, 17:40

A ja zadam pytanie z innej beczki czy należy czyścic wentylacje od lodówki która znajduje się na zewnątrz przyczepy ?
Tabbert Sportiv 395/ Opel Insignia Sport Tourer

2020- 7 nocy 700km
2019-46nocy 1577km
2018-39 nocek 3963 km

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: reflexes » czwartek, 7 lip 2016, 19:05

Lodówka musi mieć wentylację i to najlepiej wymuszoną. Ja montowałem w niewiadówce lodówkę i w pierwszej wersji nie zrobiłem wentylatorów do lodówka chłodziła prawie wcale. Gdy tylko wstawiłem wentylatory to problem rozwiązał się momentalnie i w końcu mogłem się cieszyć dobrym zimnym piwem nawet w największe upały.

Awatar użytkownika
z1c00
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1258
Rejestracja: środa, 6 kwie 2016, 21:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: z1c00 » czwartek, 7 lip 2016, 19:14

reflexes pisze: Gdy tylko wstawiłem wentylatory to problem rozwiązał się momentalnie i w końcu mogłem się cieszyć dobrym zimnym piwem nawet w największe upały.

A jakis konkretny wentylator ? jak bys mogl podeslac jakis link bede bardzo wdzieczny :)
i pytanie pod co podlaczyles aby chodzil i na gazie i na pradzie , czy zrobiles osobny wlacznik
Tabbert Sportiv 395/ Opel Insignia Sport Tourer

2020- 7 nocy 700km
2019-46nocy 1577km
2018-39 nocek 3963 km

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: stachu_gda » czwartek, 7 lip 2016, 19:17

z1c00 pisze:
reflexes pisze: Gdy tylko wstawiłem wentylatory to problem rozwiązał się momentalnie i w końcu mogłem się cieszyć dobrym zimnym piwem nawet w największe upały.

A jakis konkretny wentylator ? jak bys mogl podeslac jakis link bede bardzo wdzieczny :)
i pytanie pod co podlaczyles aby chodzil i na gazie i na pradzie , czy zrobiles osobny wlacznik


Ja się nie znam bo nie mam lodówki to się wypowiem ;) - z tego co ludzie pisali w wątkach remontowych to wentylatory kompiutrowe dają radę.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: reflexes » czwartek, 7 lip 2016, 19:31

Dokładnie. Ja u swojego informatyka w robocie systematycznie wykręcam wentylatorki ze spalonych zasilaczy komputerowych. Ja miałem podłączony pod zasilacz ale moja niewiadówka była typowo elektryczna więc problemu nie miałem. Teraz w Chateau też mam 2 wentylatorki komputerowe ale muszę je przerobić, bo są źle zamontowane. Podłączone są do instalacji i działają albo z zasilacza albo z akumulatora.

Awatar użytkownika
z1c00
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1258
Rejestracja: środa, 6 kwie 2016, 21:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: z1c00 » czwartek, 7 lip 2016, 19:47

a gdzie je zamontowac ? pod plyta kuchenna nad lodowka czy gdzie ?
Tabbert Sportiv 395/ Opel Insignia Sport Tourer

2020- 7 nocy 700km
2019-46nocy 1577km
2018-39 nocek 3963 km

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: reflexes » czwartek, 7 lip 2016, 20:05

Ja miałem przebudowane wnętrze niewiadówki i u mnie lodówka była w dużej szafie. viewtopic.php?p=65206#p65206
Przez to, że szafa była zbyt płytka i nie chciałem żeby lodówka wystawała za mocno to wentylatory miałem podczepione pod radiator lodówki, bo między kratką a lodówką się nie miściły. Generalnie najczęściej montuje się wenty na górnej kratce tak żeby wyciągały ciepłe powietrze z za lodówki.

degustibus
Posty: 262
Rejestracja: niedziela, 5 lip 2015, 12:05

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: degustibus » piątek, 8 lip 2016, 00:14

Ok, trochę odjechaliśmy z tematem :) - ja w tym czasie zgłębiłem sprawę i chyba raczej będę się skłaniał ku kompresorowej odmianie. I tak eNką w 95% przypadków będę odwiedzał "zorganizowane" miejsca postojowe z powodu prozaicznego... czyli prysznica, toalet itd. A więc zakładam że będzie 230V na słupku.
Jak już będzie 2-3 dniowy pobyt w dziczy to wezmę coolera 12/230V i jakoś poradzę :)

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: reflexes » piątek, 8 lip 2016, 07:21

Tylko kompresorowa ma jedną wadę. Może nie dla wszystkich jest to wada ale dla mnie była - ona hałasuje. Poza tym kompresorowa też się grzeje i musi mieć wentylację więc pomysł moim zdaniem taki sobie. A trzeci problem to gabaryty. Te kempingowe są mniejsze i łatwiej je wpasować w zabudowę, a mimo, że mniejsze to pojemnościowo podobne, bo w zwykłych najczęściej prawie cały dół zajmuje agregat. Jeżeli lodówka może działać tylko na 230V to odrobina ciertpliwość, allegro, olx i coś trafisz. Ja tego swojego Sibira kupiłem za 250 plnów, a wygladała jak nowa.
Nie wiem o czym dokładnie myślisz pisząc o coolerze 12/230V ale jeżeli masz na myśli lodówkę turystyczną samochodową to po marne szanse żebyś tym ograł temat no chyba, że masz baterię akumulatorów, bo taka lodówka ciągnie jakieś 70Wat czyli około 5A więc aku musi być na prawdę duży żeby pociągnać 2-3 dni. O efektywności chłodzenia nie wspomnę, bo nie ma o czym. Miałem takie cudo przez jeden sezon w swojej niewiadówce, a teraz leży głęboko zakopane na strychu, bo do niczego innego się nie nadaje.

Tak na szybko. Może taka? Cena rozsądna a i pęłna niezależność. Jedziesz na dziko, wywalasz lodówkę na zewnątrz, podpinasz butlę turystyczną i masz luksus. http://allegro.pl/lodowka-electrolux-ga ... l#imglayer

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: vvarrior » piątek, 8 lip 2016, 17:15

Jeśli zakładasz 230V to można i polara TA60 trafić za 180pln. Z kolei 12V przydaje się podczas jazdy zeby zasilić z samochodu i chłodzić co trzeba podczas jazdy;).

Wykręcono przez Taptalk z cyferblatu RWT "Bratek" ;)
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

degustibus
Posty: 262
Rejestracja: niedziela, 5 lip 2015, 12:05

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: degustibus » piątek, 8 lip 2016, 23:56

Reflexes, dzięki. Jednak chcę coś z drzwiczkami z przodu aby wpasować w miejsce pod szafką kuchenną którą wyremontowaliśmy.
Patrzyłem wczoraj w alle i od ręki można kupić jakiś taki wynalazek chiński zapewne, gabaryt pasuje bo mam przestrzeń 50x60x50 pod szafką.
http://allegro.pl/mala-lodowka-beko-bk- ... 23520.html
lub taka
http://allegro.pl/mala-hotelowa-lodowka ... 29602.html

Ktoś na forum kamperów opisywał opcję zwykła lodówka+przetwornica 12/230 jako rozwiązanie które stosuje i jest zadowolony. Aczkolwiek było to w kontekście lodówek sprężarkowych 12/230 Dometic po 1500zł sztuka :)


Tak, jeśli chodzi o ten cooler to jest na ogniwie Peltiera.... jeśli chodzi na 230V to nawet chłodzi (choć wtedy wszystko jest zaroszone wewnątrz) ale na 12V to tylko takie podchładzanie a nie chłodzenie.

Awatar użytkownika
trinio
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 453
Rejestracja: niedziela, 4 lis 2012, 18:20
Lokalizacja: Łódź

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: trinio » sobota, 9 lip 2016, 08:36

degustibus pisze:Reflexes, dzięki. Jednak chcę coś z drzwiczkami z przodu aby wpasować w miejsce pod szafką kuchenną którą wyremontowaliśmy.
Patrzyłem wczoraj w alle i od ręki można kupić jakiś taki wynalazek chiński zapewne, gabaryt pasuje bo mam przestrzeń 50x60x50 pod szafką.
.

Ja mam taki wynalazek tyle że z naklejką manta - jeden czort jedna fabryka - czasami chodzi nie tylko w przyczepie a w domu również .... jest eksploatowana normalnie , więcej niż miesiąc w roku i daje rade , natomiast nie wiem jak długo będzie działać bo chyba takie lodówki nie lubią jazdy w przyczepie chodzi o budowę inną niż absorpcyjna- byle nie samochodową na 12V / 230 V
Jeśli chodzi o hałas ... nam nie przeszkadza coś tam mruczy czy , ale może nasz model tak ma że nie jest bardzo głośna

a tu masz lodówkę :

http://olx.pl/oferta/lodowka-do-kemping ... 8004a374bd

degustibus
Posty: 262
Rejestracja: niedziela, 5 lip 2015, 12:05

Re: Lodówka - szybkie pytanie

Postautor: degustibus » poniedziałek, 15 sie 2016, 22:47

Ostatecznie kupiłem lodówkę BEKO z Allegro na 230V. Kompresorową.
Na urlopie i innych wyjazdach sprawuje się doskonale - piwo jest aż za zimne :)
Jedyny mankament - konieczność 230V co nas niestety eliminuje z bardziej dzikich pól.
Jest niesłyszalna w przyczepie. Stoi pod szafką kuchenną, tuż obok śpi dziecko.


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości