Tablice wyróżniające

Wszystko, o czym warto pamiętać wyruszając w drogę
Awatar użytkownika
petek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 566
Rejestracja: wtorek, 21 sie 2007, 18:23
Lokalizacja: Warszawa

Tablice wyróżniające

Postautor: petek » piątek, 25 kwie 2008, 20:01

Tak sobie siedzę i przeglądam zdjęcia przyczep klubowiczów i nie widzę na żadnej z nich tablic wyróżniających. Z lektury karawaning.pl jasno wynika, że przy długości zespołu pojazdów powyżej 8 m takie tablice powinny być zamontowane.
Moim zdaniem takie tablice oszpecają przyczepę. Sam jeszcze ich nie nakleiłem, choć mam już gotowe i czekają tylko na przyklejenie. Nawet skłonny jestem to zrobić ze względu na ich odblaskowość. Wiadomo - odblasków nigdy na drodze za wiele. Ciekaw jestem Waszych opinii na ten temat.
Pozdrawiam,
Petek

Sowa_77
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 12 sty 2007, 22:20
Lokalizacja: Bydgoszcz/Rynarzewo

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: Sowa_77 » piątek, 25 kwie 2008, 20:45

Oj to źle przeglądasz,ja miałem.Przekraczałem o 7cm.

Obrazek

http://fanklub-niewiadowek.com/fanklub/ ... klubu.html -> zakładka Sowa

No,ale to już nie jest moja przyczepa.Stwierdziłem,że na Avento,mimo,że jest dłuższa raczej nie będę instalował.Chociaż,moim zdaniem mocno zwraca to uwagę.

I Serek,też ma zamontowane.

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: kotek » piątek, 25 kwie 2008, 22:08

O ile się nie mylę,to te tablice dotyczą przyczep i naczep ciężarowych. Tablice określają typ przyczep i naczep, jednoosiowa, wieloosiowa.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

Sowa_77
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 12 sty 2007, 22:20
Lokalizacja: Bydgoszcz/Rynarzewo

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: Sowa_77 » piątek, 25 kwie 2008, 22:11

No niestety,mylisz się.Temat był wałkowany na karawaning.pl

szary11
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 767
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 14:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: szary11 » sobota, 26 kwie 2008, 15:08

Ja mam te tabliczki, po roku deko wyblaky, ale jak są niech siedzą ;) Spokojniejsze sumienie jak się jedzie i mniejsze prawdopodobienstwo, że się przyczepią :)

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: kotek » wtorek, 29 kwie 2008, 22:20

Sprawę tablic wyróżniających reguluje dziennik ustaw nr 44 z dnia 15 maja 1999 roku poz. 432
cytat z przepisów:
12. Warunki dodatkowe dla pojazdu długiego i ciężkiego

§ 42. Pojazd lub zespół pojazdów, którego długość przekracza 12 m albo dopuszczalna masa całkowita przekracza 16 t, powinien być oznakowany z tyłu w sposób określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia; nie dotyczy to autobusu miejskiego i ciągnika siodłowego.

ZAŁĄCZNIK Nr 8

WARUNKI DODATKOWE DLA POJAZDU DŁUGIEGO I CIĘŻKIEGO

§ 1. Pojazd i zespół pojazdów, o których mowa w § 42 rozporządzenia, powinny być oznakowane tablicami wyróżniającymi, umieszczonymi z tyłu pojazdu prostopadle i symetrycznie do jego osi podłużnej.

§ 2. Tablice wyróżniające dla pojazdu samochodowego powinny składać się z ukośnych pasów umieszczonych pod kątem 45° ± 5° do pionu, o szerokości 100 ± 2,5 mm, na przemian barwy żółtej, wykonanych z materiału odblaskowego, oraz barwy czerwonej, wykonanych z materiału fluorescencyjnego.

§ 3. Tablice wyróżniające dla przyczepy (naczepy) powinny mieć tło odblaskowe barwy żółtej z obrzeżem fluorescencyjnym barwy czerwonej.

§ 4. Dolne krawędzie tablic wyróżniających powinny być umieszczone nie niżej niż 250 mm, a górne - nie wyżej niż 2.100 mm od powierzchni jezdni.

§ 5. Zewnętrzne boczne krawędzie tablic wyróżniających powinny być umieszczone nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu.

§ 6. W przypadku zastosowania oznaczenia przewidzianego na rysunku nr 1 i 2 wzór 4 odległość między tablicą umieszczoną poziomo i tablicą umieszczoną pionowo nie może być mniejsza niż 200 mm i nie większa niż 300 mm.

§ 7. Wymiary oraz zasady rozmieszczania tablic wyróżniających na pojeździe określa rysunek nr 1 i 2.

Przykłady: 1, 2, 3, 4
Rys. 1. Tablice wyróżniające pojazd samochodowy (mm).

Przykłady1: 1, 2, 3, 4
Rys. 2. Tablice wyróżniające przyczepę (naczepę) (mm).
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

serek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1581
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2007, 22:55

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: serek » wtorek, 29 kwie 2008, 23:03

panowie nie wałkujmy tego tematu ...bardzo szeroko jest ten temat opisany na zaprzyjażnionym forum... i to wystarczy- http://www.forum.karawaning.pl/viewtopi ... Fniaj%B1ce i zapraszam do lektury
życie jak droga, kiedyś się kończy...

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: kotek » wtorek, 29 kwie 2008, 23:29

Kończymy temat
Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 32 poz. 262

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)

Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział 12

Warunki dodatkowe dla pojazdu długiego i ciężkiego

§ 42. 1. Pojazd lub zespół pojazdów, którego długość przekracza 12 m albo dopuszczalna masa całkowita przekracza 16 t, z wyłączeniem autobusu i ciągnika siodłowego, oznacza się z tyłu w sposób określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do autobusu przegubowego klasy II i III określonej w przepisach o homologacji pojazdów.

ZAŁĄCZNIK Nr 10

WARUNKI DODATKOWE DLA POJAZDU DŁUGIEGO I CIĘŻKIEGO

§ 1. Pojazd i zespół pojazdów, o których mowa w § 42 rozporządzenia, powinny być oznakowane tablicami wyróżniającymi, umieszczonymi z tyłu pojazdu prostopadle i symetrycznie do jego osi podłużnej.

§ 2. Tablice wyróżniające dla pojazdu samochodowego powinny składać się z ukośnych pasów umieszczonych pod kątem 45° ± 5° do pionu, o szerokości 100 mm ±2,5 mm, na przemian barwy żółtej, wykonanych z materiału odblaskowego, oraz barwy czerwonej, wykonanych z materiału fluorescencyjnego.

§ 3. Tablice wyróżniające dla przyczepy (naczepy) powinny mieć tło odblaskowe barwy żółtej z obrzeżem fluorescencyjnym barwy czerwonej.

§ 4. Dolne krawędzie tablic wyróżniających powinny być umieszczone nie niżej niż 250 mm, a górne - nie wyżej niż 2.100 mm od powierzchni jezdni.

§ 5. Zewnętrzne boczne krawędzie tablic wyróżniających powinny być umieszczone nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu.

§ 6. W przypadku zastosowania oznaczenia przewidzianego na rysunkach 1 i 2 przykład 4 - odległość między tablicą umieszczoną poziomo i tablicą umieszczoną pionowo nie może być mniejsza niż 200 mm i nie większa niż 300 mm.
§ 7. Wymiary oraz zasady rozmieszczania tablic wyróżniających na pojeździe określają rysunki 1 i 2.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

Awatar użytkownika
marek
Administrator
Administrator
Posty: 1032
Rejestracja: piątek, 22 wrz 2006, 14:37
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: marek » wtorek, 29 kwie 2008, 23:31

Jestem z Serkiem kto chce niech zakłada ,według niektórych trzeba inni zakadaja po mandacie ewentualnie sądzie grodzkim to temat podobny do apteczki nie trzeba czy trzeb ,ale ja wole mieć i komuś pomóc a tak bliżej światło przeciwmgielne do 1985 nie trzeba a wielu zakłada dla bezpieczeństwa.

serek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1581
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2007, 22:55

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: serek » piątek, 16 maja 2008, 07:35

Marek , taka jest mentalnośc polaków...załorzy dopiero jak mu sie oberwie za brak i już ...zakończmy temat .
To jest moja propozycja do Admin-a Bartka
życie jak droga, kiedyś się kończy...

Awatar użytkownika
b.b tulipan
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1086
Rejestracja: piątek, 29 lut 2008, 15:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: b.b tulipan » piątek, 16 maja 2008, 08:32

serek pisze:Marek , taka jest mentalnośc polaków...załorzy dopiero jak mu sie oberwie za brak i już ...zakończmy temat .
To jest moja propozycja do Admin-a Bartka
Ser[ek]giusz, witaj.daj się ludziom wypowiedzieć.
to tylko forum ciekawości naszych pasji. jak będzie ciekawszy temat to przejdziemy na ciekawszy temat.
pozdrawiam i życze miłego dnia, u mnie troszkę po paduje,przecież za parę dni nowy i długi wekend.
musowo chcemy słońca!!!
Najlepiej to nic nie robić a potem odpocząć.
Nie A4, nie L4 tylko T4

Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 34
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2008, 13:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: Sławek » piątek, 16 maja 2008, 08:51

ja kupiłem przyczepkę już z tablicami wyróżniającymi. poprzedni właściciel był bardzo zdyscyplinowanym kierowcą. nie przeszkadzają mi w niczym więc je zostawiam przynajmniej do czasu malowania renowacyjnego przyczepki. spróbuję dołączyć zdjęcie jak to wygląda , ale za efekt nie ręczę , bo komputer nie chce mnie słuchać :D
sławek n126n

serek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1581
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2007, 22:55

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: serek » piątek, 16 maja 2008, 10:17

Sławek pisze:, bo komputer nie chce mnie słuchać :D


to ambitny typ z tego komputerka hehe...moze mu za ciepło ???zdejmij mu obudowe , to sie chłopak opamieta i bedzie posłuszny :D
życie jak droga, kiedyś się kończy...

Awatar użytkownika
petek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 566
Rejestracja: wtorek, 21 sie 2007, 18:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: petek » piątek, 16 maja 2008, 10:29

Otrzymałem z komendy głównej policji mail, w którym piszą, że tablice są wymagane od 12 m. Tak więc na większości naszych zestawów nie są konieczne. W razie kontroli jako dowód może być wydruk maila z KG.
Pozdrawiam,
Petek

serek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1581
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2007, 22:55

Re: Tablice wyróżniające

Postautor: serek » piątek, 16 maja 2008, 11:16

ja juz mam zamontowane , to zostaną ....
życie jak droga, kiedyś się kończy...


Wróć do „Niezbędnik Kierowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości