Przewóz dzieci w krajach europejskich

Wszystko, o czym warto pamiętać wyruszając w drogę
Awatar użytkownika
kaiman
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 809
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 14:29
Lokalizacja: KR / RDE

Przewóz dzieci w krajach europejskich

Postautor: kaiman » czwartek, 7 lip 2016, 10:58

Jak wiadomo każdy kraj ma swoje przepisy ruchu drogowego czy też wytyczne co do wyposażenia pojazdów a także wymagania w sprawie przewozu dzieci. Postanowiłem tutaj zebrać przepisy dotyczące przewozu dzieci obowiązujące w większości europejskich krajów.

Taki wykaz powinien być pomocny podczas planowania podróży wakacyjnych (i nie tylko).

(AL) Albania - Dzieci do lat 12 przewożone na przednim siedzeniu winno być zabezpieczone odpowiednim do ich rozmiarów urządzeniem zabezpieczającym.

(A) Austria - Dzieci do lat 14 i o wzroście do 150 cm nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu, o ile nie jest wyposażone w specjalne urządzenie zabezpieczające lub pasy przystosowane do wymiarów dziecka. Dzieci w wieku 14 i więcej lat o wzroście powyżej 150 cm obowiązane są używać pasów bezpieczeństwa dla dorosłych; natomiast poniżej 150 cm wzrostu mogą używać 3-punktowych pasów bezpieczeństwa bez siedzenia na podwyższeniu pod warunkiem, że pasy nie przebiegają na linii gardła dziecka. Obowiązuje przepis, wg którego jedno miejsce może zajmować tylko 1 osoba (bez względu czy jest to osoba dorosła czy też dziecko).

(B) Belgia - Przewóz dzieci poniżej 3 lat na przednim siedzeniu pojazdu jest dozwolony pod warunkiem, gdy fotelik dziecka posiada świadectwo homologacji zezwalające na jego zamocowanie na przednim siedzeniu; na tylnym siedzeniu wymagany jest fotelik przystosowany do wymiarów i wagi dziecka. Zakaz przewozu dzieci od lat 3 do 12 na przednim i tylnym siedzeniu pojazdu o ile nie jest wyposażone w specjalny system zabezpieczający lub pasy przystosowane do wymiarów dziecka.

(BIH) Bośnia i Hercegowina - Zakaz przewozu na przednim siedzeniu samochodu dzieci poniżej 12 lat.

(BG) Bułgaria - Zakaz przewozu na przednich siedzeniach dzieci do 12 lat.

(CRO) Chorwacja - Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednich siedzeniach samochodu. Dzieci w wieku 5 – 12 lat winny podróżować na tylnych siedzeniach zabezpieczone 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa.

(MNE) Czarnogóra - Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednim siedzeniu pojazdu.

(CZ) Czechy - Dzieci o wzroście poniżej 150 cm i wadze do 36 kg mogą być przewożone jedynie w fotelikach przystosowanych do wymiarów dziecka.

(DK) Dania - Dzieci poniżej 3 lat należy przewozić w specjalnym foteliku przystosowanym do jego rozmiarów. Dzieci w wieku powyżej 3 lat i wzroście powyżej 1,35 winny być przewożone w specjalnym zabezpieczeniu (np. podwyższone siedzisko) przystosowanym do ich wzrostu i wagi. Zakaz przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera.

(EST) Estonia - Zakaz przewozu na przednim siedzeniu pojazdu dzieci w wieku do 10 lat. Niemowlęta i małe dzieci winny być przewożone w specjalnych, dopasowanych do ich rozmiarów fotelikach.

(FIN) Finlandia - Dzieci o wzroście poniżej 1,35 m mogą podróżować w foteliku ochronnym przystosowanym do rozmiarów dziecka.

(F) Francja - Zakaz przewozu dzieci do lat 10 na przednim siedzeniu, o ile nie jest wyposażone w fotelik lub pasy bezpieczeństwa przystosowane do wymiarów dziecka. Dzieci w wieku od 9 miesięcy do 3-4 lat winny być przewożone w tzw. fotelikach-kołyskach. Zakaz sadzania dzieci tyłem do kierunku jazdy w samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne.
Kierowca jest odpowiedzialny za zapewnienie wszystkim pasażerom poniżej 18 rok życia zabezpieczenia odpowiedniego do ich wieku (pasy bezpieczeństwa, foteliki).

(GR) Grecja - Zakaz przewozu dzieci w wieku powyżej 3 lat o wzroście do 1,50 m na przednim siedzeniu pojazdu. Dzieci o wzroście 1,35 m i więcej mogą być zabezpieczane pasami bezpieczeństwa. Dzieci w wieku poniżej 3 lat winny być przewożone w urządzeniu zabezpieczającym (fotelik, podwyższenie itp.) odpowiednim do ich rozmiarów.

(E) Hiszpania - Dzieci do lat 12 o wzroście do 1,35 m przewożone na przednim lub tylnym siedzeniu pojazdu winny podróżować w urządzeniu zabezpieczającym (fotelik, podwyższenie itp.) przystosowanym do ich rozmiarów. Dzieci o wzroście powyżej 1,35m mogą używać pasów bezpieczeństwa. W pojazdach o ilości powyżej 9 miejsc kierowca i pasażerowie w wieku powyżej 3 lat (za wyjątkiem dzieci poniżej 135 cm wzrostu) winny korzystać z pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach.

(NL) Holandia - Dzieci w wieku poniżej 3 lat mogą być przewożone tylko w specjalnie przystosowanym do ich rozmiarów zabezpieczeniu (foteliku) wg normy ECE 44/03 lub ECE 44/04. Osoby w wieku do 18 lat i wzroście do 135 cm winny również podróżować, zarówno na przednich jak i tylnych siedzeniach, w specjalnie przystosowanym do ich rozmiarów zabezpieczeniu.

(LT) Litwa - Dzieci do lat trzech muszą być przewożone w specjalnych fotelikach, mocowanych na tylnym siedzeniu pojazdu. Dzieci w wieku do 12 lat mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera również w specjalnych fotelikach lub w urządzeniach zabezpieczających dostosowanych do rozmiarów dziecka.

(L) Luksemburg - Zakaz przewozu dzieci poniżej 12 lat i 1,50 m wzrostu na przednim siedzeniu pojazdu o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik lub system zabezpieczający dostosowany do wymiarów dziecka; z tyłu gdy nie ma siedzenia przystosowanego dla dziecka należy go zabezpieczyć pasami bezpieczeństwa (przy wzroście poniżej 1,50 m – w partii brzusznej).

(LV) Łotwa - Dzieci w wieku poniżej 10 lat o wzroście poniżej 1,50 m winny być przewożone w specjalnym foteliku lub zabezpieczone pasem bezpieczeństwa przystosowanym do ich wymiaru.

(MK) Macedonia - Zakaz przewozu dzieci w wieku do lat 12 na przednich siedzeniach pojazdu.

(D) Niemcy (RFN) - Dzieci o wzroście poniżej 150 cm winny być przewożone w foteliku lub specjalnym siedzisku przystosowanym do ich wymiarów. Przy braku takiego zabezpieczenia dzieci w wieku 3 lat i powyżej winny podróżować na tylnym siedzeniu zabezpieczone pasami bezpieczeństwa lub innym systemem. Dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą podróżować samochodem bez zabezpieczenia dostosowanego do ich wymiarów.

(N) Norwegia - Dzieci do lat 4 winny być przewożone w odpowiednim siedzeniu zabezpieczającym przystosowanym do wymiarów dziecka. Dzieci powyżej 4 lat mogą być przewożone w specjalnym foteliku lub korzystać z pasów bezpieczeństwa przystosowanych do ich rozmiarów.

(P) Portugalia - Dzieci do lat 12 i poniżej 1,5 m wzrostu zarówno na przednim jak i na tylnym siedzeniu samochodu winny być przewożone w fotelikach lub być zabezpieczone innymi urządzeniami przystosowanymi do ich rozmiarów. Dzieci do lat 3 winny być przewożone tylko w fotelikach typu typu “kołyska”. Zakaz sadzania dzieci tyłem do kierunku jazdy w samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne. Zakaz przewozu na motocyklu dzieci do lat 7.

(RO) Rumunia - Zakaz przewozu dzieci do lat 12 na przednich siedzeniach.

(SRB) Serbia - Dzieci poniżej 3 roku życia można przewozić na przednim siedzeniu pojazdu pod warunkiem, iż jest ono wyposażone w specjalne urządzenie zabezpieczające dostosowane do wymiarów dziecka. Dzieci w wieku od 3 do 12 lat winny podróżować na tylnych siedzeniach. Dzieci w wieku poniżej 12 lat nie może jeździć na motorze.

(CH) Szwajcaria - Obowiązuje zakaz przewozu na przednich siedzeniach dzieci do lat 7, o ile pojazd nie jest wyposażony w specjalny fotelik dostosowany do rozmiarów dziecka. Dzieci w wieku 7-12 lat podróżujące na przednich bądź tylnych siedzeniach winny być zabezpieczone pasami bezpieczeństwa przystosowanymi do ich wzrostu bądź innym systemem zabezpieczającym (foteliki).

(S) Szwecja - Dzieci do 7 lat winny być przewożone w specjalnym foteliku lub na siedzeniu podwyższonym (z racji wzrostu) pozwalającym na używanie pasów bezpieczeństwa, zarówno na przednim jak i tylnym.

(SK) Słowacja - Dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby o wzroście poniżej 150 cm nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu.

(SLO) Słowenia - Dziecko o wzroście poniżej 1,50 m winno być zabezpieczone urządzeniem (np.podwyższenie) i pasami bezpieczeństwa dopasowanymi do wymiarów dziecka zarówno na przednim jak i tylnym siedzeniu. Dziecko poniżej 3 roku życia nie może podróżować w samochodzie bez specjalnego zabezpieczenia (fotelik). Zabrania się przewożenia dziecka w foteliku ochronnym siedzącego na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy wyposażonego w poduszkę powietrzną. Dzieci w wieku do 12 lat nie mogą być przewożone na motocyklu.

(TR) Turcja - Zakaz przewozu na przednim siedzeniu pojazdu dzieci do lat 12.

(UA) Ukraina - Zakaz przewozu dzieci do lat 12 i o wzroście poniżej 145 cm na przednich siedzeniach pojazdu o ile nie są wyposażone w specjalne siedzenie przystosowane do wymiarów dziecka. Zakaz przewożenia dzieci do lat 12 i o wzroście poniżej 145 cm na motocyklu.

(H) Węgry - Dzieci o wzroście poniżej 1,50 m mogą być przewożone na przednim siedzeniu pojazdu pod warunkiem, że jest ono wyposażone w fotelik ochronny lub inne urządzenie zabezpieczające, odpowiednie do wagi dziecka. Dzieci poniżej 3 roku życia mogą podróżować na przednim siedzeniu, obowiązkowo w fotelikach bezpieczeństwa (tyłem do kierunku jazdy pod warunkiem, iż nie jest wyposażone w poduszki powietrzne; te same wymagania odnoszą się do dzieci przewożonych na tylnych siedzeniach). Dzieci w wieku 3 i więcej lat o wzroście do 1,35 m lub więcej mogą podróżować na tylnym siedzeniu korzystając z pasów bezpieczeństwa przystosowanych odpowiednio do wzrostu i wagi.

(GB) Wielka Brytania - Dzieci poniżej 3 lat – zarówno na przednim jak i tylnym siedzeniu – winny być przewożone w specjalnie przystosowanym foteliku. Dzieci w wieku 3 -12 lat i wzroście poniżej 1,35 m mogą być przewożone na przednim siedzeniu o ile jest wyposażone w specjalny fotelik lub pasy bezpieczeństwa przystosowane do rozmiarów dziecka. Dzieci w wieku 12 i więcej lat oraz powyżej 1,35 m wzrostu winny używać pasów bezpieczeństwa przystosowanych do ich rozmiarów.

(I) Włochy - Zakaz przewozu dzieci do lat 12 oraz poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu samochodu, o ile nie jest wyposażone w specjalny fotelik przystosowany do wymiarów dziecka. Dzieci poniżej 3 lat mogą być przewożone na tylnym siedzeniu samochodu bez specjalnego zabezpieczenia, (gdy pojazd nie jest w nie wyposażony) pod warunkiem, że znajdują się pod opieką osób w wieku powyżej 16 lat.

Jeżeli, ktoś zauważy jakiś błąd bądź ma uwagi proszę o komentarz. Na wielu stronach internetowych podawane są także rozbieżne informacje lub niedokładne.
Przepisy się zmieniają, każdy ma jakieś doświadczenie więc każde info będzie pomocne w dokładnym określeniu gdzie co wolna bądź nie :)

źródła:
http://podroze.auto-swiat.pl/
http://babyonline.pl/przepisy-drogowe-a ... ,r1p1.html

Wróć do „Niezbędnik Kierowców”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości