Styrodur

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
BoskiWalenty
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 728
Rejestracja: niedziela, 1 cze 2014, 22:07
Lokalizacja: Świdnica, Dolny Śląsk

Styrodur

Postautor: BoskiWalenty » piątek, 1 lis 2019, 12:23

Nie będę się rozpisywał co to jest, po co i dlaczego gdyż te informacje są ogólnodostępne. Pomysł użycia tego materiału przyszedł, kiedy Murano podzielił się zdjęciami z moda 132. Użycie styroduru zamiast listewek ma swoje plusy i minusy. Marcin wspominał, że eksperymentował z różnymi materiałami. Styropiany rozpuszczała żywica wiec zdecydował się na drewno. Żywica do styropianu i styroduru musi być inna! Otóz nie może zawierać styrenów, które są odpowiedzialne za rozpuszczanie styropianu i styroduru. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju fora żeglarskie. Kopalnia wiedzy o naprawach laminatu, osmozie i innych przypadłościach laminatów. Na jednym z nich wyczytałem, że do styroduru musi być użyta żywica epoksydowa. Skoro i tak będę swoją 132 na wiosnę modził to warto poeksperymentować przez zimę.
Na alledrogo zakupiłem żywicę epoksydową epidian 5 (1 litr) plus utwardzacz w zestawie. Taką polecali na forum żeglarskim. W lokalnym sklepie modelarskim znalazłem styrodur gr 25 mm w arkuszach o wymiarach zbliżonych do kartki A4. Wychodzi znacznie taniej niż w sklepie budowlanym. Tam nie dostaniemy tak cieńkich arkuszy.
No i testujemy...

Wnioski

Najważniejsza sprawa. Żywica schnie ok 48 h. po tym czasie jej twardość jest na poziomie ok 80 %. Pełną twardość użyskuje po około tygodniu. Więc tutaj nie poszalejemy i pewien czas technologiczny musi zostać zachowany.

Kolejna sprawa. Temperatura i przesączanie
Temperatura powietrza jak i samej żywicy po kilku testach powinna być powyżej 20 st. Ja robiłem to w temp ok 20 st. Żywica miała mniej i była strasznie gęsta. Był problem z dokładnym jej wymieszaniem z utwardzaczem jak i z przesączeniem tkaniny szklanej. Niemniej iż w momencie jak tkanina została dokładnie przesączona bardzo fajnie klei się do podłoża.

Obróbka
Obrabia ją się dosyć przyjemnie. Z racji tego, że była dosyć zimna nakładanie jej na powierzchnie następowało pędzlem. Spływa, ale to pewnie z racji tego iż zostało jej nałożone sporo. Po tygodniu testowy element szlifowałem. Szlifierka oscylacyjna z papierem o gradacji 100 poradziła sobie sprawnie. Po 48 h nadawała sie do wstępnej obróbki ale papier szybko sie zabił ze względu na wilgotną żywice głębiej z racji tego iż testowany element leżał na pod dachem ale na zewnątrz z racji tego iż przyczepa stoi na dworze. Chciałem żeby warunki eksperymentu oddały jak najbardziej rzeczywiste warunki późniejszej pracy.

Klejenie do laminatu
Używałem do przyklejenia styroduru kleju polimerowego. Przykleił. Nie jestem zadowolony z mocy klejenia gdyż strodur dało się oderwać po dwóch dniach. Myślę, że to jednak wystarczy gdyż klej ma za zadanie jedynie przytrzymać styrodur na miejscu do czasu przyklejenia go żywicą.

Wniosek końcowy
Doskonała alternatywa dla drewna przy różnego rodzaju modyfikacjach laminatu. Waga samego styroduru znikoma więc przy odchudzaniu przyczep warta rozważenia. Zastanawiam się czy przypadkiem nie użyc go do ocieplenia podłogi. Cięcie najlepiej robić nożem termicznym. Ja ciąłem zwykłym nożem. Nie kulkuje się jak zwykły styropian i jest wg mnie cieplejszy.
Poziom alkoholu powyżej 0,5 promila zapewnia doraźną nieśmiertelność...

N126n `89 dizel edyszyn - już nic nie robię
N132T `84 gaz edyszyn - remont finał
Opel Zafira B '08 - holownik w ropie
Ford Fiesta MK7 '09 -małe, srebrne toczydełko
Towarówka ze Świdnika

Samoogon

Re: Styrodur

Postautor: Samoogon » piątek, 1 lis 2019, 12:40

Bardzo przydatny eksperyment, myślę że wielu z nas skorzysta z Twoich doświadczeń.

Awatar użytkownika
Pavulon
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 506
Rejestracja: wtorek, 30 lip 2019, 13:01
Lokalizacja: Rudy Raciborskie

Re: Styrodur

Postautor: Pavulon » sobota, 2 lis 2019, 17:56

Miałem napisać w wątku Murano ale jakoś mi umknęło, kilka błędów dostrzegam w eksperymencie.
Użyłeś złej żywicy, Epidian 5 nie jest żywicą o niskiej lepkości. Jest używana raczej jako klej niż do laminacji, żeby był rzadszy można podgrzać.
Ja używam jej do klejenia noży a z utwardzaczem PAC uzyskuje się elastyczne połączenie. Im więcej utwardzacza tym bardziej elastyczna ale tylko do 1:1. W takim stosunku kleję ramiona do łuków. Epidianem 5 z zagęstnikiem kleiłem dziury po listwach aluminiowych.
Zamiast kleju polimerowego użyłbym właśnie epidianu 5.
Do laminacji styroduru Epidian 6011 lub 652 + IDA stosunek 2:1. Pięknie przesącza włókno i rowing. Pracować mokre na mokre.

BoskiWalenty
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 728
Rejestracja: niedziela, 1 cze 2014, 22:07
Lokalizacja: Świdnica, Dolny Śląsk

Re: Styrodur

Postautor: BoskiWalenty » niedziela, 3 lis 2019, 16:07

Jeżeli chodzi o Epidian 5 to taką informację wyczytałem na jakimś forum żeglarskim. Widocznie tam też zdarzają się błędne informacje. Uczymy się na błędach swoich i cudzych.
Poziom alkoholu powyżej 0,5 promila zapewnia doraźną nieśmiertelność...

N126n `89 dizel edyszyn - już nic nie robię
N132T `84 gaz edyszyn - remont finał
Opel Zafira B '08 - holownik w ropie
Ford Fiesta MK7 '09 -małe, srebrne toczydełko
Towarówka ze Świdnika

Awatar użytkownika
dmb5
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 995
Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 19:43
Lokalizacja: Kielce

Re: Styrodur

Postautor: dmb5 » niedziela, 3 lis 2019, 16:13

A jeśli styrodur czy Styropian pokryć cienką warstwą np.parafiny lub innego mazidła które z żywicą nie wchodzi w reakcję i zabezpieczy przed rozpuszczeniem np jakimś środkiem którym powlekane są formy żeby żywica do nich się nie przyklejała ?
Burstner Ventana 400 ts
N 126 NL
była - N 250
była NIEWIADÓW SKŁADANA ŁÓDŹ WĘDKARSKA TYP 10

Awatar użytkownika
Pavulon
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 506
Rejestracja: wtorek, 30 lip 2019, 13:01
Lokalizacja: Rudy Raciborskie

Re: Styrodur

Postautor: Pavulon » niedziela, 3 lis 2019, 16:16

Możesz spokojnie wykorzystać do klejenia , daje naprawdę silne połączenia.

Awatar użytkownika
Pavulon
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 506
Rejestracja: wtorek, 30 lip 2019, 13:01
Lokalizacja: Rudy Raciborskie

Re: Styrodur

Postautor: Pavulon » niedziela, 3 lis 2019, 16:18

dmb5 pisze:A jeśli styrodur czy Styropian pokryć cienką warstwą np.parafiny lub innego mazidła które z żywicą nie wchodzi w reakcję i zabezpieczy przed rozpuszczeniem np jakimś środkiem którym powlekane są formy żeby żywica do nich się nie przyklejała ?

Ale do żywic epoksydowych nie trzeba bo nie rozpuszczają.

Awatar użytkownika
dmb5
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 995
Rejestracja: niedziela, 18 sie 2013, 19:43
Lokalizacja: Kielce

Re: Styrodur

Postautor: dmb5 » niedziela, 3 lis 2019, 16:44

Ja tylko staram się podpowiedzieć jak by ktoś jednak wolał poliestrowej żywicy użyć bo jednak epoksydowa jest sporo droższa.A troszkę żywic poliestrowych z Polyntu z Niepołomic i Lerga z Pustkowa czy nawet z Nowej Sarzyny woziłem po całej Europie.
Burstner Ventana 400 ts
N 126 NL
była - N 250
była NIEWIADÓW SKŁADANA ŁÓDŹ WĘDKARSKA TYP 10


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości