Remont - ENKA ala IGŁA

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » wtorek, 22 lis 2016, 18:25

Potrzebuję przekaźnik który przełącza zasilanie z aku na zasilacz po podpięciu się do 230V .Może ktoś podać jego parametry ,typ? Druga sprawa jaki zastosować zasilacz który ogarnie odbiorniki 12v po podpięciu się do sieci. Odbiorniki to tylko ledy ,lapek i telefon. Tu też bym prosił o konkretny typ,model.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: RE: Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: reflexes » wtorek, 22 lis 2016, 18:47

tantalos pisze:Potrzebuję przekaźnik który przełącza zasilanie z aku na zasilacz po podpięciu się do 230V .Może ktoś podać jego parametry ,typ? Druga sprawa jaki zastosować zasilacz który ogarnie odbiorniki 12v po podpięciu się do sieci. Odbiorniki to tylko ledy ,lapek i telefon. Tu też bym prosił o konkretny typ,model.

Przekaźnik możesz mieć na 230 lub 12v. W wątku o mojej Chateau są wskazane oba przy okazji montażu solara. Z tapatalka nie umiem zacytować ale znajdziesz na pewno.
Zasilacz jakikolwiek 12v dający odpowiedni prąd. Zapotrzebowanie na prąd obliczysz sobie sam. Ja w eNce miałem zwykłego atx komputerowego chyba 250 wat. Znajdziesz na allegro za parę groszy. Trzeba go lekko przerobić żeby zawsze dawał 12v. Ma jedna wadę tzn. wentylator który działa zawsze i minimalnie szumi. Nam nie przeszkadzał. Prawie nie było go słychać spod materaca.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: kooba » środa, 23 lis 2016, 13:18

tantalos pisze:Potrzebuję przekaźnik który przełącza zasilanie z aku na zasilacz po podpięciu się do 230V .Może ktoś podać jego parametry ,typ?

Wszystko jest na forum i to na samym początku.
viewtopic.php?f=39&t=6802

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » sobota, 26 lis 2016, 20:08

Dzięki.Wątek reflexesa czytałem jednak chodziło mi o konkretny model. Znalazłem go w temacie kooby.
Poradziłem się znajomego elektronika co sądzi o ATXie do przyczepy i odradził mi ten pomysł z dwóch powodów:
1 taki zasilacz jest skonstruowany do pracy pod ciągłym obciążeniem a w przyczepie nie zawsze jest coś włączone. Może się zjarać ale wcale nie musi.
2 zasilacz ten ma otwartą konstrukcję a przyczepie jest kurz ,wilgoć ,może coś drobnego wciągnąć ,może się zjarać ale nie musi ;)
Poradził kupić zwykły zasilacz stabilizowany o odpowiedniej mocy i będzie git. Takie mają prawie hermetyczna obudowę .

Wracając do mojego pierwszego posta w tym temacie że Enka delikatnie przecieka to nie wiem o co chodziło ale już nie przecieka :idea:
Miałem przez cały sezon zdemontowaną przednią płytę wokół okna żeby zobaczyć gdzie leci i NIC. Przeżyliśmy ulewy,gradobicie na mazurach i nawet jedna kropelka się nie pokazała w budce.Jestem więc szczęśliwy że remont odchodzi na dalszy plan 8-)
Poza tym udało mi się kupić w dobrej cenie trumaventa na 12v ,więc będzie co robić w zimie ;)
Załączniki
1.jpg
1.jpg (3.47 KiB) Przejrzano 9559 razy

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: misha22 » niedziela, 27 lis 2016, 21:52

Powiedz znajomemu elektornikowi ze u mnie pod biurkiem tez jest kurz, a nawet w laptopie pracujacym na biurku tez zbiera sie kurz:)
To tylko kwestia umieszczenia go w przyczepie i obciążenia obwodu 5V
Ja mam 290W i na wszystko starcza..
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: reflexes » poniedziałek, 28 lis 2016, 08:04

Moim zdanime z tą hermetycznością to lekka przesada. U mnie w Chateau też nie jest hermetyczny, a po kostkach i wtyczkach widać, że to raczej oryginał. W N126N ATX dawał radę przez dwa sezony i pewnie działa do dzisiaj, a tak naprawdę obciążany był przez może 3-4 godziny dziennie, bo ja tylko ledy miałem z niego zasilone i wentylatory od lodówki, które co prawda chodziły 24h ale obciążenie one dają minimalne. Resztę miałem na 230V. Co do syfu i wilgoci to też przesada. Widziałem parę komputerów w różnych firmach i warsztatach, które według tego dawno powinny się spalić, a działają i dają sobie świetnie radę.

Awatar użytkownika
AudioBas
Posty: 60
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2016, 09:18
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: AudioBas » poniedziałek, 28 lis 2016, 14:21

To może warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem (u mnie takie coś będę stosował):
https://sklep-ecsystem.pl/psb-15512110- ... ulsar.html

Czyli masz zasilacz, do którego dodatkowo masz wpięty akumulator. Po wpięciu do sieci wszystko ładnie Ci działa, po odpięciu też, aż do czasu rozładowania akumulatora :)

Awatar użytkownika
desperos
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 622
Rejestracja: niedziela, 15 lut 2009, 15:44
Lokalizacja: Lublin

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: desperos » niedziela, 4 gru 2016, 10:00

Damian ,u mnie w przyczepie mam zainstalowany zwykły zasilacz ATX i nie wymaga stałego obciążenia 5V. Sprawdził się zasilając lodówkę na 12V,całe oświetlenie,ładowarki do tel,radio samochodowe...zainstalowany jest po dużym łóżkiem tuż przy gnieździe zewnętrznym.
Ma jeden plus jeżeli chodzi o zasilenie taśmy led bo ma stałe 12 V.
Schemat mojej instalacj:
Obrazek
2021 rok 640 km i 7 nocek :)
2022 rok 4890 km i 35 nocek :)
2023 rok 3450 km i 38 nocek :)
2024 rok 1150 km i 7 nocek :)

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » niedziela, 4 gru 2016, 12:56

desperos pisze:... bo ma stałe 12 V...

Albo ja coś pominąłem ,myślałem że wszystkie atx-y dają 19V,gdzieś ktoś pisał że należy go przerobić na 12V :?:

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: reflexes » niedziela, 4 gru 2016, 18:56

Czasem trzeba przerobić tzn. zlutować dwa kabelki żeby atx sie w ogóle włączył, a czasem na lini 5v trzeba dać obciążenie żeby na 12v faktycznie było 12v. Ot cała robota. Co trzeba zmostkować znajdziesz na necie. 5v można obciążyć małą zaróweczką.

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: vvarrior » poniedziałek, 5 gru 2016, 13:11

Obrazek
Na szybko trafione w sieci jak to powinno wyglącać w większości przypadków.


Wykręcono przez Taptalk z cyferblatu RWT "Bratek" ;)
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » poniedziałek, 5 gru 2016, 20:30

Nigdy nie miałem tego w ręce więc pewnie jeszcze parę niejasności się pojawi.
Dziękuję za dobre rady i wytłumaczenie tego łopatologicznie.
Dziś doszedł do mnie trumavent więc mam wszystko i będzie się działo :D

Awatar użytkownika
AudioBas
Posty: 60
Rejestracja: poniedziałek, 7 lis 2016, 09:18
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: AudioBas » poniedziałek, 5 gru 2016, 21:41

Pochwal się co tam zakupiłeś :)

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: kooba » poniedziałek, 5 gru 2016, 21:54

reflexes pisze:a czasem na lini 5v trzeba dać obciążenie żeby na 12v faktycznie było 12v.

W ATX 12V jest zawsze 12V. 5V trzeba obciążyć (bardzo dobrze spisuje się 5W żarówka samochodowa) żeby na tych 12V można było pociągnąć wszystkie A jakie ma napisane na tabliczce.

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » wtorek, 6 gru 2016, 19:20

AudioBas pisze:Pochwal się co tam zakupiłeś :)

Trumaventa na 12V kupiłem na e..bay-u bo u nas sporadycznie pojawiają się tylko na 230V ; rurę do rozprowadzania ciepłego powietrza kupiłem na ol..x używaną niecałe 5 metrów- powinno wystarczyć no i uchwyty do rury,końcówki + dyfuzory oryginał na alle.
Podgrzewane będą dwie duże bakisty i jedna mała koło zlewu,natomiast dyfuzory będą 3 ; pierwszy w szafie zaraz koło kratki w drzwiach bo tam ciągnie po nogach najbardziej,drugi w dużej bakiście pod oknem i trzeci w małej też pod oknem. Jak zrobię to wstawie foty.


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości