Dżinowata enka...

czyli nasza walka z przyczepą...
dzin1975

Re: Dżinowata enka...

Postautor: dzin1975 » czwartek, 17 sty 2019, 18:42

kooba pisze:Nie wiem czy zaraz nie dostanę od Bartka po łbie, ale zaryzykuję stwierdzenie, że MPPT przy solarze i aku 12v jest bez sensu.

Kuba, rozwiń temat...

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dżinowata enka...

Postautor: tantalos » czwartek, 17 sty 2019, 18:54

Jak brałem zestaw dla siebie to wspomniałem mu o 24V panelu. Wytłumaczył mi, że to nie tak dobre ale nie jestem w stanie powtórzyć skomplikowanego wyjaśnienia. Może w moim zestawieniu się nie nada a w innym już tak. Najlepiej niech się wypowie specjalista.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Dżinowata enka...

Postautor: kooba » czwartek, 17 sty 2019, 21:54

Chodzi o to że MPPT ma sens gdy są nadmiarowe V do przerobienia na A. To tak w dużej przenośni.
Panel 12V ma w pełnym słońcu 18V. Czyli przez większość dnia daje mniej. W takiej sytuacji MPPT nie ma gdzie się rozwinąć i daje w praktyce to samo co zwykły PWM, który jest zdecydowanie tańszy.
Żeby MPPT miało sens trzeba mieć panel 24V lub 2x12V w szeregu, które daje 30-32V w pełnym słońcu i jest z czego przerabiać V na A.

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dżinowata enka...

Postautor: tantalos » czwartek, 17 sty 2019, 22:31

Mppt ma w sobie przetwornicę i jest w stanie podać na aku dużo więcej A niż daje panel. Pwm tego nie ma i daje mniej A na aku niż podaje panel. Tak to mniej więcej brzmiało. Bartek to opisał w swoim poradniczku. Tu nie chodzi o napięcie panela tylko wydajność regulatora. Tak myślę... :mrgreen:

Proszę nie używać podwójnych spacji, jedna w zupełności wystarczy. :lol: reflexes

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Dżinowata enka...

Postautor: kooba » czwartek, 17 sty 2019, 22:52

Wszystko się zgadza tylko, że MPPT to nie perpetum mobile. On właśnie zamienia dużo V w dużo A.

dzin1975

Re: Dżinowata enka...

Postautor: dzin1975 » piątek, 18 sty 2019, 06:27

Mogłeś nie rozwijać jednak :mrgreen: I tak nic nie rozumiem ;)
Mppt kupiłem bo taki miałem i się sprawdził, a poza tym jak nie będzie robił to dam 2 12V a ta 100 poleci do zapiekanki.
Lubię sobie utrudniać życie jak widać :D
Ale dzięki za wyjaśnienia :)

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Dżinowata enka...

Postautor: kooba » piątek, 18 sty 2019, 08:29

To od razu daj 2x12 a ten do zapiekanki. Szkoda 2 razy dziurawić skorupę.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Dżinowata enka...

Postautor: RAFALSKI » piątek, 18 sty 2019, 10:48

Ja myślę, niech się najpierw zastanowi czy mu to na pewno będzie potrzebne, żeby czasem nie przekombinował. My mamy panel 150W, regulator zwykły PWM niby do panela setki, aku 75Ah i nigdy nam prądu nie zabrakło. Raczej nie zwracam uwagi na oszczędne używanie oświetlenia w przyczepie, radio w dzień gra niemal non-stop, jak grzejemy to chodzi vent, do tego z przetwornicy ładowanie laptopa, telefonów, aparatu a czasem i blender z tego idzie.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Dżinowata enka...

Postautor: reflexes » piątek, 18 sty 2019, 11:04

RAFALSKI pisze:Ja myślę, niech się najpierw zastanowi czy mu to na pewno będzie potrzebne, żeby czasem nie przekombinował. My mamy panel 150W, regulator zwykły PWM niby do panela setki, aku 75Ah i nigdy nam prądu nie zabrakło. Raczej nie zwracam uwagi na oszczędne używanie oświetlenia w przyczepie, radio w dzień gra niemal non-stop, jak grzejemy to chodzi vent, do tego z przetwornicy ładowanie laptopa, telefonów, aparatu a czasem i blender z tego idzie.

I od tego trzeba zacząć czyli od zapotrzebowania. Teraz mam 120W właśnie w szeregu i MPPT ale Fiacior miał duże zapotrzebowanie chyba. W Chateau na solarze 75W i zwykłym PWMie też bez spinki dawałem radę tylko ja głównie ładuje telefony, tablety, aparaty itp, + went, światło i pompka wody. U mnie nawet radia nie ma o TV nie wspomnę. Nie przypominam sobie żeby diody na PWMie kiedykolwiek pokazywały coś innego jak full albo prawie full. Teraz na MPPT można dokładniej odczytać napięcie i poziom naładowania aku i czasem się zdarza, że pokazuje połowę albo mniej ale mój akumulator już się chyba kończy. Myślę, że w tym sezonie trzeba będzie pomyśleć o nowym.

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Dżinowata enka...

Postautor: tantalos » piątek, 18 sty 2019, 19:53

Zapotrzebowanie - słowo klucz. Jeśli jest ogromne to można pokombinować z 24V ale jeśli nie odbiega od normalnego to po co....

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Akumulator

Postautor: misha22 » piątek, 18 sty 2019, 19:53

Ile może miec "W" taki panel ze stacji Veturilo? (dl niewtajemniczonych to sys wypożyczania rowerów: Wawa, Lublin itd) z tego co zajrzałem zasila 2 aku ( o pojemnosci:Do f 126p/ nie wiem dokładnie bo nie sprawdziłem)

pytam, bo tylko raz widziałem "rozładowana" stację a tam trochę energii potrzeba zeby zwalniac te elektrozamki i łaczyc się z użytkownikami..

Mod/Admin, przeniescie to do "Dzinowata enka bo to TaM miało wylądować, ...tak to jest jak się dwa watki na raz czyta..:)
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Dżinowata enka...

Postautor: Romlas » piątek, 18 sty 2019, 22:38

Zaletą 24v jest dużo większa dostępność akcesoriów na to napięcie i ceny bardziej atrakcyjne... Ale teraz też przetwornice nie są tak drogie.
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona

naal

Re: Akumulator

Postautor: naal » sobota, 19 sty 2019, 09:23

misha22 pisze:Ile może miec "W" taki panel ze stacji Veturilo?


Czyżby ktoś wyhaczył pomysł na biznes? :lol:

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Dżinowata enka...

Postautor: RAFALSKI » sobota, 19 sty 2019, 11:24

Romlas pisze:Zaletą 24v jest dużo większa dostępność akcesoriów na to napięcie

Powiem Ci, że zamiast do każdego sprzętu kupować ładowarki specjalnie do przyczepy na 12V wolałem raz zainwestować w przetwornicę i używam tych co w domu. Zaleta taka, że jak zmienię jakiś sprzęt typu laptop czy aparat to odpada kupno kolejnej ładowarki, bo pewnie od poprzedniego by nie pasowała.

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Akumulator

Postautor: misha22 » sobota, 19 sty 2019, 14:29

naal pisze:
misha22 pisze:Ile może miec "W" taki panel ze stacji Veturilo?


Czyżby ktoś wyhaczył pomysł na biznes? :lol:



Nie, ale przechodzac w listopadzie kolo stacji widze: rowerów już nie ma, szfa otwarta, dwa aku w środku... Za dwa dni przechodze, wszystko tak jak było: mozna brać. Wiec napisałem do Biura- a oni, ze w poniedziałek przyjada i dziękuja. No to idac do sklepu w sobote włozyłem te aku na miejsce i klape jakos dopasowałem. No i wtedy mysl : jakiej mocy jest ten panel, stad pytam...:)
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac


Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości