"Centrowanie" budki na ramie..?

czyli rama, układ jezdny i zaczepy...
jarekvolvo
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2020, 16:44
Lokalizacja: Milanówek

"Centrowanie" budki na ramie..?

Postautor: jarekvolvo » czwartek, 12 sie 2021, 19:01

Ponieważ cepkę przyprowadziłem jedynie przypietą pasami do ramy - a będe musiał ją przetransportować - zacząłem przymierzać otwory w podłodze do otworów w ramie... . Przy okazji okazało się, że istnieją już trzy "komplety" otworów w nadwoziu, ale i tak żaden nie pasuje do punktów ramy. Rozrzut sięga około pięciu centymetrów w każdą stronę.
O ile ustawienie osi symetrii wzdłużne nie stanowi problemu, o tyle oś poprzeczna nieco mnie zastanawia - czy oś koła powinna pokrywać sie ze środkiem nadkola ? Na podstawie otworów wygląda, że nie - czy to system DKW ( czyli "diełajem kak widim"} czy zamierzone odsunięcie dla pracy wahacza ??
Życzmy sobie miłego dnia !

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: "Centrowanie" budki na ramie..?

Postautor: tomcat » piątek, 13 sie 2021, 08:46

Myślę, że do precyzji podczas montażu budy do ramy nie przykładali większej uwagi :? ( w sumie to dotyczy chyba wszystkiego :lol: ).
W moim przypadku nie zgadza się spasowanie na osi wzdłużnej. Przesunięcie na stronę wynosi około 15mm. Podczas remontu nie zwróciłem na to uwagi, a na wąskich kołach nie było tego widać. Bubel wyszedł na jaw podczas wymiany osi i doboru nowych kół.
jarekvolvo pisze:... o tyle oś poprzeczna nieco mnie zastanawia - czy oś koła powinna pokrywać sie ze środkiem nadkola ? Na podstawie otworów wygląda, że nie - czy to system DKW ( czyli "diełajem kak widim"} czy zamierzone odsunięcie dla pracy wahacza ??

Hmm, dobre pytanie...
Nie chcę filozować ale według mnie chyba można przyjąć bardzo lekkie przesunięcie osi koła względem osi nadkola :? Podczas pracy fabryczny wahacz osi skrętnej nie ugina się zbytnio więc raczej nie powinno być problemów jeśli nie przewymiarujesz rozmiaru koła.

Może potwierdzi lub zaprzeczy ktoś, kto przerabiał ten temat :idea:

jarekvolvo
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2020, 16:44
Lokalizacja: Milanówek

Re: "Centrowanie" budki na ramie..?

Postautor: jarekvolvo » piątek, 13 sie 2021, 14:17

Ktoś pisał, że przekładka była typu p&p... U mnie to się nie potwierdziło, a pewnie sama buda odwiedzała już inne ramy ;) ..
Życzmy sobie miłego dnia !

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: "Centrowanie" budki na ramie..?

Postautor: stachu_gda » piątek, 13 sie 2021, 14:48

U mnie fabrycznie śruby były wygięte aby spasować otwory budy z ramą. Może u Ciebie też tak było i w któryś komplet otworów jakoś w fabryce dopasowali :)

jarekvolvo
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2020, 16:44
Lokalizacja: Milanówek

Re: "Centrowanie" budki na ramie..?

Postautor: jarekvolvo » piątek, 13 sie 2021, 15:24

:) Może do pierwszej ramy xD. Bo do tej, co mam, to trzeba by wygiąć po 5 cm ;)
Życzmy sobie miłego dnia !

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: "Centrowanie" budki na ramie..?

Postautor: stachu_gda » piątek, 13 sie 2021, 22:30

Jakbyś centrował budę na ramie, to upewnij się czy oś jest zamontowana centralnie do ramy (nie wiem czy jest ryzyko że będzie źle, ale ja się mocno zdziwiłem jak po całym remoncie założyłem koła z nowymi gumami i okazało się że z jednej strony opona jest prawie na styk z nadkolem).

jarekvolvo
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2020, 16:44
Lokalizacja: Milanówek

Re: "Centrowanie" budki na ramie..?

Postautor: jarekvolvo » poniedziałek, 16 sie 2021, 09:15

Po remoncie budki postaram się dokładnie zwymiarować i po sprawdzeniu ramy - osadzić możliwie "po środku."
Życzmy sobie miłego dnia !


Wróć do „Podwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości