Gniazdo zewnętrzne

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Bpbpbp
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 20 wrz 2016, 21:10

Gniazdo zewnętrzne

Postautor: Bpbpbp » wtorek, 27 kwie 2021, 10:05

Witam. :) Stare gniazda elektryczne posiadały bezpieczniki topikowe. Nowe od Dariusa nie mają zabezpieczenia. Pytanie czy zakładać takie coś i w którym miejscu w przyczepie. Myślałem o szafce pod kuchenką :?:
https://allegro.pl/oferta/wylacznik-bez ... 7290187314

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Gniazdo zewnętrzne

Postautor: RAFALSKI » wtorek, 27 kwie 2021, 10:40

Bezpiecznik trzeba założyć i najlepiej jak najbliżej gniazda przyłączeniowego. Ja mam podwójny nadprądowy 10A.

Bpbpbp
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 20 wrz 2016, 21:10

Re: Gniazdo zewnętrzne

Postautor: Bpbpbp » wtorek, 27 kwie 2021, 11:16

Z racji tego że wyro jest rozłożone do spania cały czas najlepszym rozwiązaniem wydaje się szafka pod kuchenką. Wyłącznik nadprądowy 16 A.

Awatar użytkownika
Miron EZD
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2056
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 21:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Gniazdo zewnętrzne

Postautor: Miron EZD » wtorek, 27 kwie 2021, 13:15

Rafalski ma rację, nadmienia też, że ma podwójny, rozumiem dwupolowy, sprzężony.
Bardzo dużą uwagę należy zwrócić na to, że nie wszystkie pola campingowe i nie wszyscy właściciele przyczep mają podłączone
prawidłowo gniazda i wtyczki, to znaczy raz faza jest na lewym bolcu, a drugi raz może występować na prawym bolcu.
Prawidłowe podłączenie jest znormalizowane i ogólnie przyjęte.
Niestety życie pisze inne scenariusze. Można się mocno zdziwić kiedy np. zrzucimy bezpiecznik a więc fazy nie powinno być za nim,
a jednak jest, bo okazuje się, że owszem zrzuciliśmy bezpiecznik do którego było podłączone zero.
Dlatego taki dwupolowy według mnie jest lepszy bo odłącza oba przewody.
Oczywiście z zachowaniem prawidłowo podłączonego przewodu PE - ochronnego.
Dlatego przy jednopolowych bezpiecznikach, najlepiej sprawdzić przed podłączeniem przyczepy do zasilania czy faza jest po właściwej stronie.

Samoogon

Re: Gniazdo zewnętrzne

Postautor: Samoogon » wtorek, 27 kwie 2021, 14:35

Bpbpbp pisze:Z racji tego że wyro jest rozłożone do spania cały czas najlepszym rozwiązaniem wydaje się szafka pod kuchenką. Wyłącznik nadprądowy 16 A.

Zdecydowanie nie powinneś przy tej okazji zwracać uwagi na wygodę, a na bezpieczeństwo. Ja mam pod łóżkiem i nie narzekam na dostęp.
IMG-20210426-WA0008.jpg

naal

Re: Gniazdo zewnętrzne

Postautor: naal » wtorek, 27 kwie 2021, 15:37

Miron EZD pisze:Rafalski ma rację, nadmienia też, że ma podwójny, rozumiem dwupolowy, sprzężony.
Bardzo dużą uwagę należy zwrócić na to, że nie wszystkie pola campingowe i nie wszyscy właściciele przyczep mają podłączone
prawidłowo gniazda i wtyczki, to znaczy raz faza jest na lewym bolcu, a drugi raz może występować na prawym bolcu.
Prawidłowe podłączenie jest znormalizowane i ogólnie przyjęte.
Niestety życie pisze inne scenariusze. Można się mocno zdziwić kiedy np. zrzucimy bezpiecznik a więc fazy nie powinno być za nim,
a jednak jest, bo okazuje się, że owszem zrzuciliśmy bezpiecznik do którego było podłączone zero.
Dlatego taki dwupolowy według mnie jest lepszy bo odłącza oba przewody.
Oczywiście z zachowaniem prawidłowo podłączonego przewodu PE - ochronnego.
Dlatego przy jednopolowych bezpiecznikach, najlepiej sprawdzić przed podłączeniem przyczepy do zasilania czy faza jest po właściwej stronie.

A jak jest problem ze znalezieniem takie to wystarczą dwa pojedyncze, ale przed zakupem należy się upewnić czy w "dźwigni" bezpiecznika jest dziurka na wylot. Wtedy wciskamy takie oba na szynę obok siebie i wystarczy jedna szpilka, co by dźwignię ze sobą złączyć. Wtedy mamy pewność, że jak wystąpi jakaś nieprawidłowość, to oba przewody tj fazowy i neutralny zostaną odcięte.

Po sprawdzeniu wiem że Schneider, Hager i Bemko mają te dziurki ;)

Bpbpbp
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 20 wrz 2016, 21:10

Re: Gniazdo zewnętrzne

Postautor: Bpbpbp » wtorek, 27 kwie 2021, 19:41

Koledzy jest jeszcze jeden szkopuł. Mianowicie wykorzystałem stare gniazdo ale zamiast bezpieczników dałem zworniki a wyłącznik jednopolowy w szafce. Rafalski pisze że wyłącznik ma być dwupolowy i umocowany jak najbliżej gniazda. Jutro naprawiam błąd :) . Pytanie jeszcze czy te zworniki w gniazdku - to ok?

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Gniazdo zewnętrzne

Postautor: RAFALSKI » wtorek, 27 kwie 2021, 23:48

Miron EZD pisze:(...) nadmienia też, że ma podwójny, rozumiem dwupolowy, sprzężony.

Ooo, chyba właśnie taki ma być ale nie umiałem prawidłowo nazwać. A idąc dalej to trochę skróciłem bo tak naprawdę mam dwa pojedyncze, połączone tak jak Naal pisze:
naal pisze:(...) wciskamy takie oba na szynę obok siebie i wystarczy jedna szpilka, co by dźwignię ze sobą złączyć. Wtedy mamy pewność, że jak wystąpi jakaś nieprawidłowość, to oba przewody tj fazowy i neutralny zostaną odcięte.

Mam właśnie dwie sztuki Bemko z dziurkami.
Jest jedno "ale". Przypomina mi się, że Tarapukuara pisał kiedyś o tym, że nie powinno się tak łączyć bezpieczników ze względu na coś tam, ale nie pamiętam w którym wątku to było. Dobrze gdyby zabrał głos, ja tylko hobbystycznie dłubię więc nie podejmuję się oceny. Fakt faktem, moje dwa połączone ze sobą bezpieczniki działają prawidłowo, co nieraz już sprawdziłem.
Bpbpbp pisze:Z racji tego że wyro jest rozłożone do spania cały czas najlepszym rozwiązaniem wydaje się szafka pod kuchenką. Wyłącznik nadprądowy 16 A.

Jak pisałem, nie jestem fachowcem w elektryce ale wydaje mi się, że bezpieczniki jakie i gdzie by nie były, powinny być na początku obwodu.
Nie wiem jakie planujesz odbiorniki na pokładzie ale 16A wydaje mi się trochę dużo. Możesz się zdziwić gdy na niektórych polach wywalisz bezpiecznik w skrzynce zamiast swojego, ze względu na to, że będzie miał mniejszą wartość. Niektóre stare pola mają nawet przyłącza 6A... Moim zdaniem nie ma co przeginać.
Jeszcze jedna sprawa, nie wiem czy dobrze pamiętam ale czy przypadkiem gniazdo starego typu nie jest przeznaczone do maksymalnie 10A?
Bpbpbp pisze:Pytanie jeszcze czy te zworniki w gniazdku - to ok?

Trąci do druciarstwem ja bym to rozegrał inaczej - wymienił gniazdo na nowe. To ważny element. Tym bardziej jeśli rzeczywiście zdecydujesz się na 16A bo stare gniazdo może być jak napisałem powyżej.

Awatar użytkownika
Tarapukuara
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 541
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2009, 18:57
Lokalizacja: Radom
Kontaktowanie:

Re: Gniazdo zewnętrzne

Postautor: Tarapukuara » środa, 28 kwie 2021, 16:36

Bezpiecznik może być potrójny z jednym torem niewykorzystanym. Nie wolno łączyć mechanicznie pojedynczych. Zworki mogą być. Przydałby się dostęp przy rozłożonym wyrku.
Bartek bartekatsp5brhkreukrorg 609-220-575 frotka a sport+126e
https://pomagam.pl/fundacjadlamartyny
http://www.ledats.pl żarówki led i panele słoneczne- załatwię spory rabat ;)
http://sp5brh.eu.org

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Gniazdo zewnętrzne

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 29 kwie 2021, 00:01

O właśnie. Czy mógłbyś rozwinąć temat? Dobrze wiedzieć, że nie wolno ale nie zaszkodzi wiedzieć dlaczego.


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości