Panele słoneczne - poradniczek ;)

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5579
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: kooba » poniedziałek, 4 mar 2024, 12:47

Ja mam 180W + MPPT 20A + 120Ah. Taki zestaw wystarcza nawet na robienie 1-2 kaw dziennie dla 2 osób z ekspresu dolce gusto ciągnącego jakieś 1,5 kW. Oczywiście przetwornica jest podłączona bezpośrednio do aku. Spokojnie daje to radę na zimowych wyjazdach.
Nie wiem czy znajdziesz powody do rozbudowy instalacji.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10890
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: reflexes » poniedziałek, 4 mar 2024, 13:56

woyek pisze:Cześć,
Zastanawiam się nad panelem 180W + regulator MPPT 20A lub 30A + Akumulator 110ah
Czy to dobrze dobrany zestaw ?
Myślałem o możliwości ewentualnej rozbudowy o następny panel tylko czy ma to sens?
Regulator 20A czy 30A ?

Przyczepa ma mover i przetwornice 2000/4000w. Większość ma stać na dziko.

Proszę o opinie ;)

Jeśli ma stać to mover nie ma znaczenia ;) . Większe znaczenie ma to co z tego prądu będziesz napędzał stale lub w dłuższych okresach czasu w ciągu dnia. Ja na swojej przyczepia mam 100W, zwykły PWM 10Ah i kwasiak 100Ah i latem nigdy mi prądu nie brakło, zimą owszem, ale zimą przy praktycznie 100% zachmurzenie pewnie nawet 500W na dachu nie dałoby rady. W przyczepie u mnie bieda, bo tylko światło i pompki od wody i spłuczki i ładowarki od telefonów ale te u mnie działają dużo, bo dwójka nastolatków jest ciągle online. Także policz sobie zapotrzebowanie dobowe zgodnie z poradnikiem i będziesz wiedział co kupić.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5579
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: kooba » poniedziałek, 4 mar 2024, 16:17

Na pewno zwrócić uwagę na maksymalne napięcie panela bo przy tych większych bywa różnie. Jak się da to bierz większe niż standardowe 18V w punkcie zwarcia. Ja np. mam 24V. Taki solar szybciej ma większe napięcie, więc przy mniejszym słońcu zaczyna ładować.

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2192
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: oko » sobota, 23 mar 2024, 15:46

Czemu dostęp do kalkulatora jest zablokowany?
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10890
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: reflexes » sobota, 23 mar 2024, 16:15

U mnie działa.

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2192
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: oko » sobota, 23 mar 2024, 19:27

reflexes pisze:U mnie działa.

A u mnie jest takie cuś:
Zrzut ekranu (112).png
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3968
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: tomcat » sobota, 23 mar 2024, 22:04

Sprawdziłem u siebie i wyskakuje to samo co u Damiana :?

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10890
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: reflexes » sobota, 23 mar 2024, 22:18

Dziwne. 100 lat tam nie zaglądałem i coś się pokrzaczyło z uprawnieniami. Sprawdźcie teraz. Wydaje mi się, że powinno działać. Ktoś też tam trochę namieszał wizualnie ale to ogarnę jak siądę do kompa.

Awatar użytkownika
krzysztof_cw
Moderator
Moderator
Posty: 1062
Rejestracja: środa, 12 paź 2016, 18:19
Lokalizacja: Włocławek
Kontaktowanie:

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: krzysztof_cw » niedziela, 24 mar 2024, 10:51

reflexes pisze:Dziwne. 100 lat tam nie zaglądałem i coś się pokrzaczyło z uprawnieniami. Sprawdźcie teraz. Wydaje mi się, że powinno działać. Ktoś też tam trochę namieszał wizualnie ale to ogarnę jak siądę do kompa.


Działa.
Chrysler Grand Voyager 3.3 + Chrysler Town&Country + Niewiadów N126e + Adria Adiva 502 UK :D

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2192
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: oko » niedziela, 24 mar 2024, 11:29

Działa.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 352
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: Mobil-Zasada » niedziela, 21 lip 2024, 11:37

Cześć wszystkim.
Przeczytałem ten temat od deski do deski. Fakt że nocami więc może nie byłem w pełni skupiony. Jakąś ogólną łopatokogiczną wiedzę z elektryki mam, ale jest to głównie wiedza samouka, żaden doktorat. Umiem i lubię układać kabelki, robić instalacje itd.
Jednak z doborem podzespołów do instalacji fotowoltaicznej mam problem i proszę o nakierowanie mojego myślenia.

Zapotrzebowanie to lodówka kompresorowa, radio samochodowe, słaba pompka wody i oświetlenie LED. Mając już fotowoltaikę pewnie będę chciał się pobawić też ogrzewaniem postojowym czyli tzw mniej lub bardziej modnym chińskim odpowiednikiem Webasto. Ale to odlozmy na bok i nie jest to główny element układanki.

Wybor może byłby łatwiejszy, gdyby nie to że pojazdem jest zapiekanka i chciałbym aby panel zamontowany z tyłu dachu nie wystawał za bardzo nad okno co daje nam możliwości około 55cm jednego z boków panela.

Idąc za zapotrzebowaniem, raczej potrzebuje spory akumulator i spory panel. To ostatnie trochę komplikuje dostępna ilość miejsca.

Znalazłem pewne elementy układanki i chciałbym aby ktoś mnie oświecił czy dobrze kombinuje.

Myślę nad jednym panelem polikrystalicznym od Volt Polska o mocy 140w. Raczej szału nie robi, ale spełnia wymagania dot. rozmiaru. Super jest też to że waży tylko 8,5kg

https://allegro.pl/oferta/panel-solarny ... 4891401200

Zastanawia mnie też opcja montazu dwóch paneli. Jednak jest to droższe rozwiązanie. Ale jeśli lepsze, to jestem na to gotowy. W tym celu pomyślałem że można zamontować dwa panele monokrystaliczne 75W, które zostałyby zamontowane obok siebie z tyłu dachu i połączone szeregowo. Tylko tutaj już całkiem nie jestem pewien czy byłoby to w jakikolwiek sposób lepsze od jednego większego panela? Pewnie wysokie napięcie takiego połączenia byłoby plusem, ale może się mylę, bo jednak są to dwa panele a nie jedna całość. Nie znam się.

https://allegro.pl/oferta/panel-solarny ... 3580805909

Chciałbym to spiąć z regulatorem MPPT, przypuszczam że taki 20A w zupełności by wystarczył. Łączność Bluetooth również jest zaletą tego regulatora, bo dlaczego by nie skorzystać.

https://allegro.pl/oferta/solarny-regul ... 4136037282

Jeśli popełniłem jakieś głupoty to proszę nie bić, jestem otwarty na wszelkie propozycjez gdyż nie ukrywam, że świat fotowoltaiki to dla mnie coś nowego.

Jeszcze kwestia akumulatora.
Docelowo zakładam że bateria rzędu 100-120Ah byłaby odpowiednia. Skłaniam się do najzwyklejszego akumulatora rozruchowego. Mam na oku akumulator 110Ah pewnej firmy w cenie około 600zl
Jednak jestem posiadaczem akumulatora AGM 70Ah, którego sprawność jest już raczej daleka od nowego, ale póki jest mógłby posłużyć jako tymczasowy akumulator.

Proszę o podpowiedzi co robię źle, co dobrze, wszelkie wskazówki i podpowiedzi mile widziane. :)
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5579
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: kooba » niedziela, 21 lip 2024, 19:33

Lepiej dać 2 panele w szeregu niż 1 duży. Zawsze to wyższy voltarz i mppt ma się gdzie rozwinąć. Ja mam teraz 1 monokryształ 180W i szału nie ma. Mam wrażenie, że 2x60, które miałem na N-ce lepiej chodziło.
Regulator Volta to słaby kierunek. Miałem, ale finalnie zmieniłem na victrona. Ewentualnie jeszcze tracer jest OK.

Awatar użytkownika
Mobil-Zasada
Posty: 352
Rejestracja: środa, 2 paź 2013, 21:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: Mobil-Zasada » poniedziałek, 22 lip 2024, 01:56

Ok rozumiem.
Zaznajomiłem się lekko z regulatorami Tracer i tymi od Victrona. Decyzja w sumie niełatwa, Tracery chodzą w bardzo różnych pieniądzach, aż dziw bierze że ten sam model u jednego sprzedawcy może kosztować 100zl mniej/więcej. Może doszukuje się za bardzo, może to tylko chwilowa promocja. Jednak chcąc schować regulator pod łóżkiem, dobrze by było dokupić wyświetlacz mt50 albo moduł Bluetooth, a ten już ciężej dostać, a już na pewno nie u jednego sprzedawcy.
Z kolei Victron ma przejrzystą stronę internetową gdzie łatwo znajdę oficjalnych dystrybutorów w tym kolo mojego domu.
Znalazłem regulator BlueSolar MPPT 100/20 w cenie około 415zl. Niestety te regulatory nie mają wyświetlacza, więc aby się dowiedzieć cokolwiek potrzebujemy komunikacji. No i tutaj pasowałoby dokupić moduł Bluetooth który jest strasznie drogi, ponad 200zl. Ale jeśli ten sprzęt będzie sobie dobrze radził z gospodarką energii to jestem w stanie wydać takie pieniążki za to, oraz móc sterować nim za pośrednictwem telefonu.
Kiedyś jakby mi ktoś powiedział że będę telefonem sterować jakimiś urządzeniami, to bym go wyśmiał i wcale bym nie dążył za tym rozwiązaniem. :lol:
Ale dziś jednak wiele rzeczy robimy z telefonu i już trochę do tego przywykłem.

Pozostaje kwestia paneli. Jesli mój wybór dwóch paneli mono 75w każdy uważasz za optymalny, to nie pozostaje mi nic innego jak kupić takie i spróbować tej przygody.
Co prawda nie wiem ile warte te panele, bo firmy nie znam, cena też niewysoka. Ale pewnie nie przekonam się jeśli nie kupię :lol:
Ciągnik: VOLVO S60 II D3
Przyczepa: N126ES

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5579
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: kooba » poniedziałek, 22 lip 2024, 10:12

Ja wiele lat używałem tracerów, a teraz mam victrona. I uważam, że victron jest lepszy ze względu na możliwości konfiguracji do własnych potrzeb. Tylko obowiązkowo musisz mieć z nim komunikację BT. Są też victrony mppt z wbudowanym BT i nie trzeba dokupować oddzielnego modułu. Najlepiej odezwij się do mannt, który jest przedstawicielem.

Panele to weź te mono 75w i połącz szeregowo.

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2192
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Panele słoneczne - poradniczek ;)

Postautor: oko » wtorek, 23 lip 2024, 15:03

Mobil-Zasada pisze:Znalazłem regulator BlueSolar MPPT 100/20 w cenie około 415zl. Niestety te regulatory nie mają wyświetlacza, więc aby się dowiedzieć cokolwiek potrzebujemy komunikacji. No i tutaj pasowałoby dokupić moduł Bluetooth który jest strasznie drogi, ponad 200zl.


Eeee, nie przesadzaj. Z taki regulator z Bluetoothem zapłaciłem ok. 360zł: https://allegro.pl/oferta/regulator-lad ... 3422590963
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości