Regulator ładowania, gdzie schować

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Awatar użytkownika
fortis
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 500
Rejestracja: środa, 11 cze 2014, 21:22
Lokalizacja: Sosnowiec Śląsk

Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: fortis » wtorek, 21 lip 2020, 01:23

Biję się z myślami gdzie przykręcić regulator mppt tracer, według instrukcji pracuje w temperaturze do 45, raczej nie wyrobię się z montażem solara do piątku dlatego myślę czy by nie schować regulatora w bakiście a w razie potrzeby solar podpinać gdzies obok przyczepy, ale zastanawiają mnie te temperatury bo sama przyczepa mocno się nagrzewa, no i gdzie go później przykrecić na stałe? To całkiem spory klocek.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: Murano » wtorek, 21 lip 2020, 05:33

Im bliżej podłogi tym chłodniej.
Polecam bakisty pod łóżkami.

Samoogon

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: Samoogon » wtorek, 21 lip 2020, 19:15

Dokładnie tak mam zrobione, czeka mnie jeszcze montaż MT 50, co poradzę że jestem ciekawski :)

Awatar użytkownika
Pavulon
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 506
Rejestracja: wtorek, 30 lip 2019, 13:01
Lokalizacja: Rudy Raciborskie

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: Pavulon » czwartek, 23 lip 2020, 12:16

Kurczę... :( Nie doczytałem w instrukcji i nie przewidziałem tego. Mam kable przygotowane do półki pod sufitem :cry:

dzin1975

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: dzin1975 » czwartek, 23 lip 2020, 12:38

Ja mam w szafie, śmiga.

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: tantalos » czwartek, 23 lip 2020, 16:46

Ja mam pod sufitem i chodzi normalnie, nie grzeje się.

Awatar użytkownika
Pavulon
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 506
Rejestracja: wtorek, 30 lip 2019, 13:01
Lokalizacja: Rudy Raciborskie

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: Pavulon » czwartek, 23 lip 2020, 20:11

tantalos pisze:Ja mam pod sufitem i chodzi normalnie, nie grzeje się.

Właśnie chyba u Ciebie widziałem w tym miejscu.

Samoogon

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: Samoogon » piątek, 24 lip 2020, 01:10

Ja też miałam pod sufitem i nie jest to żaden problem jeśli chodzi o temperaturę. Przeniosłem do bakisty bo żadna to ozdoba, a i sposób montażu przez poprzedniego właściciela nie był, że tak powiem estetyczny to raz, a dwa wg mnie regulator powinien być w przyczepowej elektrowni. Znacząco ułatwia to wykonanie porządnej instalacji elektrycznej.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: RAFALSKI » piątek, 24 lip 2020, 06:26

A on nie powinien być jak najbliżej akumulatora?

Samoogon

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: Samoogon » piątek, 24 lip 2020, 06:37

No właśnie wg mnie powinien, o tym pisałem :)
Ułatwia to i upraszcza wykonanie instalacji, ale to tylko moje laika zdanie.

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: tomcat » piątek, 24 lip 2020, 07:21

RAFALSKI pisze:A on nie powinien być jak najbliżej akumulatora?

Właśnie :?
Osobiście mam zamontowany w bakiście w odległości około 60-80 cm od akumulatora.
Nawet specjalnie estetyczny nie jest żeby go eksponować ( mam prostą wersję bez wyświetlaczy i świecidełek ) :?
Jedyna obsługa jakiej dokonuje na nim to załączenie przed wyjazdem i wyłączenie po wyjeździe ;)

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: reflexes » piątek, 24 lip 2020, 07:26

RAFALSKI pisze:A on nie powinien być jak najbliżej akumulatora?

Jak montowałem pierwszy solar to zadałem pytanie co to znaczy jak najbliżej i czy robi różnicę czy to będzie pół czy dwa metry. Nie uzyskałem odpowiedzi, bo sądzę, że przy tych prądach i tak prostych instalacjach jest to kwestia pomijalna. Jedynie warto zwrócić uwagę na tabelkę w poradniku kolegi Bartka i dobrać odpowiednio grube kable. http://www.bartek.eu.org/Panele_slonecz ... czepie.pdf
W Chateau i w Adrii miałem od regulatora do aku jakieś właśnie 2 metry przewodów, teraz mam może po 50 cm i nie widzę różnicy, nic się nie dzieje. Wchodzę do przyczepy i zawsze mam prąd :D . Osobiście mam pod łóżkiem obok aku, ale tylko dlatego, że nie mam zboczenia i nie gapię się ciągle na wyświetlacz, wolę podziwiać uroki przyrody albo ładne dziewczyny na kempingu :lol: :P Poza tym te regulatory faktycznie średnio piękne są więc musowo trzeba to gdzieś schować.

Awatar użytkownika
Pavulon
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 506
Rejestracja: wtorek, 30 lip 2019, 13:01
Lokalizacja: Rudy Raciborskie

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: Pavulon » piątek, 24 lip 2020, 11:50

To trudno kable już pociągnięte trzeba będzie to jakoś schować ...tylko ta temperatura mnie straszy :evil:

Samoogon

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: Samoogon » piątek, 24 lip 2020, 12:37

reflexes pisze:W Chateau i w Adrii miałem od regulatora do aku jakieś właśnie 2 metry przewodów, teraz mam może po 50 cm i nie widzę różnicy, nic się nie dzieje. Wchodzę do przyczepy i zawsze mam prąd :D . Osobiście mam pod łóżkiem obok aku, ale tylko dlatego, że nie mam zboczenia i nie gapię się ciągle na wyświetlacz, wolę podziwiać uroki przyrody albo ładne dziewczyny na kempingu :lol: :P Poza tym te regulatory faktycznie średnio piękne są więc musowo trzeba to gdzieś schować.

Tutaj nie chodzio o to czy będzie działał lepiej lub gorzej, to raczej kwestie bezpieczeństwa i tzw montażu "zgodnie ze sztuką". Im dłuższy przewód tym większe ryzyko, że coś kiedyś może pójść nie tak. Poza tym ergonomia montażu też moim zdaniem nie powinna być pomijalna i to nie powinno być tak że walne sobie go tam gdzie mam fajne miejsce tylko wszystko powinno być przemyślane.

Pavulon pisze:To trudno kable już pociągnięte trzeba będzie to jakoś schować ...tylko ta temperatura mnie straszy :evil:

Jak pisałem, temperaturą bym się tak nie martwił, oczywiście trzeba zastosować się do wytycznych producenta i zamontować zgodnie z nimi, jeśli chodzi o wolne przestrzenie wokół radiatora.
Dobranie odpowiednich przekrojów przewodów to również ważna sprawa szczególnie przy większych odległościach między solarem i regulatorem, no i oczywiście odpowiednie zabezpieczenie instalacji.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Regulator ładowania, gdzie schować

Postautor: kooba » piątek, 24 lip 2020, 12:49

RAFALSKI pisze:A on nie powinien być jak najbliżej akumulatora?

Jak najbardziej akumulatora to powinien być bezpiecznik.
Odległość między akumulatorem a regulatorem to tylko kwestia grubości przewodów. Ja w 132 pierwotnie miałem regulator i akumulator w bakiście przy drzwiach. Jak montowałem minijunkersa w kufrze na dyszlu to musiałem przenieść akumulator na koniec przyczepy żeby zmniejszyć nacisk na hak. Pociągnąłem przez całą przyczepę 4mm2 i nie ma żadnego problemu. Oczywiście najpierw przy akumulatorze jest bezpiecznik, a potem reszta przewodów do regulatora.

EDIT:
Tu opisywałem viewtopic.php?f=36&t=6744&start=240#p147650


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości