Prośba o porady dla laika

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
nikos83
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 09:46
Lokalizacja: Łódź

Prośba o porady dla laika

Postautor: nikos83 » czwartek, 4 mar 2010, 12:23

Witam Wszystkich!

Na wstępie trochę o nas: Jesteśmy młodym małżeństwem z małym dzieckiem (10m-cy). Do momentu pojawienia się dziecka wszystkie wspólne wakacje spędzaliśmy pod namiotem, bądź na żaglach, czyli de facto na łonie natury. Jednak obecnie, przede wszystkim ze względu na zmienną i niepewną pogodą w Polsce, jak również ze względów logistycznych, nie mogę sobie wyobrazić urlopu w kraju pod namiotem z małym dzieckiem, a jakoś za kwaterami itp. nie przepadamy – wolimy spać „u siebie” :) . W tym punkcie zrodził się pomysł zakupy przyczepy.
Tyle wstępu, teraz przejdę do problemu. Nie mam żadnych doświadczeń z przyczepami, opierając informacji z netu i własnych możliwości:

posiadany holownik: daewoo lanos 1.6 16V – przyczepa do 1050kg DMC,
przyszły holownik: nie prędko, raczej o zbliżonej wielkości i możliwościach,
załoga: 2 osoby dorosłe i 1 brzdąc,
cel: standardowo, 2tygodniowy urlop plus jak najczęstsze wyjazdy „weekendowe” w sezonie,
pozostałe:
zero doświadczeń w jeździe z przyczepą,
brama wjazdowa na stanowisko dla przyczepy 215 cm szerokości,

skłaniam się ku zakupowi małej przyczepki, najlepiej lekkiej (do 750kg), np. Niewiadówki. Wydaje mi się, że taka przyczepka spełni nasze oczekiwania, holownik i ja (kierowca) powinniśmy dać radę, no i rodzinny budżet nie zostanie zrujnowany. Jeśli gdzieś w moim rozumowaniu jest błąd to proszę o uwagi.

Po przewertowaniu informacji o konkretnych modelach najbliższa naszym oczekiwaniom jest N 126N, ale tutaj pojawia się problem. Od paru tygodni przeglądam ogłoszenia internetowe i oferty dotyczące N 126N to jakieś 10% ofert sprzedaży N 126. Najwięcej, jak pewnie wiecie, jest modeli od „b” do „e”. Informacje dot. różnic, na których opieram swoją wiedzę są czysto teoretyczne (wymiary, opisy techniczne, itp.). Co prawda, oglądałem je na żywo, ale nigdy w nich nie mieszkałem, nigdy z nimi nie jeździłem, także nie mam wyobrażenia jaka jest „praktyczna” różnica między nimi.

Moje pytanie do Was jest takie: Czy lepiej odpuścić sobie konkretny model, a jako jedyne kryteria ewentualnego zakupy przyjąć stan danej przyczepy, przedsionka, urządzeń, gdyż nawet mniejsza N 126E spokojnie „wystarczy”, czy uparcie szukać N 126N (oczywiście w dobrym stanie), nawet licząc się ze stratą najbliższego sezonu? Nie ma również co ukrywać, że jest różnica w cenie, choć niewielka, ale zawsze na jakiś sprzęt kempingowy wystarczy.
Wiem, że ciężko odpowiedzieć na takie pytania, ale proszę o Wasze subiektywne opinie, które na pewno pomogą nam podjąć jakieś wstępne decyzje.

Na koniec chciałem Was przeprosić, że się tak rozpisałem, jeśli moje pytania są nie na miejscu oraz liczę na Waszą tolerancję i pomoc.
Dziękuję i Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: konrad » czwartek, 4 mar 2010, 13:01

WItaj 8)

na Twoim miejscu szukał bym eNki i IMO warto dołożyć ten tysiąc, oczywiście trzeba go mieć ;)

różnica może nie jest duża, ale ... jest, choćby to że w eNce stoisz - w małej trzeba otwierać daszek ;)
najlepiej było by oglądnąć na żywo i samemu ocenić
na stronie masz dane techniczne, więc możesz porównać wymiary

nie wiem ile masz $$$ przeznaczone, bo to dość istotne, czy chcesz/możesz robić remont itp
za dobrą eNkę licz około 4tyś, za małą ok 3tyś

jest jeszcze kwestia powiększenia rodziny, ja w 3 osoby jeździłem małą i jakoś to było
(przedsionek jest konieczny, tam mieliśmy lodówkę i kibelek)
teraz po urodzeni się drugiego dziecka i nabraniu doświadczenia wiem czego mi brakowało
początkowo miała być właśnie eNka z łóżkiem piętrowym ... ale
poszedłem krok dalej - zakup zachodniej przyczepy, tu niestety znowu $$$, na taki zakup trzeba mieć ok 10kzł
(mam wygodne spanie dla 4osób, mam WC i brodzik do mycia maluchów, mam ogrzewanie gazowe)

napisz skąd jesteś może ktoś z forumowiczów pokaże, pomoże ?

edit: tu wątek z moimi rozterkami pół roku temu ;)
http://www.fanklub-niewiadowek.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=1133
może coś pomoże :wink:
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
ddkrzysztof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 757
Rejestracja: środa, 4 cze 2008, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: ddkrzysztof » czwartek, 4 mar 2010, 13:21

Witaj nikos83. Tak jak już napisał Konrad wszystko zależy od zapotrzebowania i upodobania. Jeśli zamieżasz pojeździć trochę z cycepką to ja na twoim miejscu i z własnym doświadczeniem( choć nie jest tego dużo) celowałbym w N, a modele b-e bym odpuścił. Ale sam zresztą zaczynałem od e teraz mam N i przy dwóch smykach myślę że się sprawdzi. Przedsionek jest konieczny i bez tego pobyt kilku dniowy nie wchodzi w grę. Ale wybór należy do Was.
Zabawne jak mało ważna jest Twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę,
a jak niesamowicie niezbędna dla ludzkości gdy prosisz o urlop...

Pozdrawiam Krzysztof + Kasia + Dominik + Dawid + Daewoo Nubira + N126N (REMONT)

nikos83
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 09:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: nikos83 » czwartek, 4 mar 2010, 13:43

Wielkie dzięki za Wasze opinie. Coraz bardziej skłaniam się ku „n” o ile uda mi się taką znaleźć. W najbliższym czasie będę miał krótki urlop i może uda mi się coś obejrzeć. Co do $$ to te „4tys.” jest akceptowalną kwotą i to nie ceną „n” się martwię tylko jej dostępnością. No i jestem z Łodzi :) . Jak już będę miał coś na oku to z chęcią skorzystam z Waszych uwag co do jej stanu.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: konrad » czwartek, 4 mar 2010, 13:45

ddkrzysztof pisze:Witaj nikos83. Tak jak już napisał Konrad wszystko zależy od zapotrzebowania i upodobania. Jeśli zamieżasz pojeździć trochę z cycepką to ja na twoim miejscu i z własnym doświadczeniem( choć nie jest tego dużo) celowałbym w N, a modele b-e bym odpuścił. Ale sam zresztą zaczynałem od e teraz mam N i przy dwóch smykach myślę że się sprawdzi. Przedsionek jest konieczny i bez tego pobyt kilku dniowy nie wchodzi w grę. Ale wybór należy do Was.


bo tu raczej nie ma się nad czym zastanawiać
jak holownik pozwoli - a tu przeszkód nie ma,
jest tylko kwestia dołożenia $$$ 8)

zapytaj Paczka co by wybrał, też jest na etapie 2+1 :wink:

większość zaczynała od małej, a ilu już zmieniło ?

z czasem eNka okazuje się za mała ;) (Serek, Finger, ja) :lol:
a to tylko ostatnie pół roku
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: kotek » czwartek, 4 mar 2010, 17:26

Może to coś ci przybliży podjęcie decyzji.
Obrazek
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

Awatar użytkownika
krajan070
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2010, 15:21
Lokalizacja: Myślenice

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: krajan070 » czwartek, 4 mar 2010, 19:57

święta prawda i tylko prawda co napisali poprzednicy :D gdybym nie dostał "e" na pewno rozglądał bym się za "n" -ką po pierwsze zawsze jak wchodzę do środka ,a jestem w trakcie remontu więc często żałuje że nie jestem jednym z "Drużyny Pierścienia" :D to po pierwsze ,pisałeś że masz dzieciaka jednego więc n-ka jest przyszłościowa :wink: ,na waszym miejscu bym się nie spieszył i szukał n-ki bez dwóch zdań ,popatrz na wymiary spania ja będę musiał spać ze stopami pod kątem prostym w stosunku do nóg :D a ty będziesz miał tych parę centymetrów więcej

nikos83
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 09:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: nikos83 » czwartek, 4 mar 2010, 21:24

Jeszcze raz dzięki. Co do układu wnętrza i wymiarów to już czytałem wcześniej, ale dzięki. Chodziło mi bardziej o Wasze subiektywne opinie co do użykowej wartości, które przeczytałem i dochodzę do wniosku, że priorytetem będzie "eNka".
Mam jeszcze pytanie czy jest ,oraz jaka jest różnica w samej jeździe, bo jak widzę różnica wagowa jest 140kg MW oraz czy jest jakaś istotna różnica w użytkowaniu od strony serwisowej (usterki, konserwacja itp.).

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ddkrzysztof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 757
Rejestracja: środa, 4 cze 2008, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: ddkrzysztof » czwartek, 4 mar 2010, 21:30

nikos83 pisze:czy jest ,oraz jaka jest różnica w samej jeździe, bo jak widzę różnica wagowa jest 140kg MW

Różnicy raczej w jeździe nie wyczujesz (pomiędzy przyczepkami z hamulcem) bo niektóre b-e nie miały hamulca.
nikos83 pisze:czy jest jakaś istotna różnica w użytkowaniu od strony serwisowej (usterki, konserwacja itp.).

jak na moje oko żadnej. Ten sam materiał, wykonanie.
Zabawne jak mało ważna jest Twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę,
a jak niesamowicie niezbędna dla ludzkości gdy prosisz o urlop...

Pozdrawiam Krzysztof + Kasia + Dominik + Dawid + Daewoo Nubira + N126N (REMONT)

Awatar użytkownika
kotek
Moderator
Moderator
Posty: 3501
Rejestracja: środa, 26 wrz 2007, 19:31
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: kotek » czwartek, 4 mar 2010, 21:56

Różnią minimalnie wielkością i kształtem budy , ale części są te same.
KOTEK N132 L + AUDI 100 + VW SHARAN

Konto usuniete

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: Konto usuniete » czwartek, 4 mar 2010, 22:16

Post usuniety
Ostatnio zmieniony sobota, 9 mar 2013, 19:17 przez Konto usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.

nikos83
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 09:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: nikos83 » czwartek, 4 mar 2010, 22:24

Mam jeszce jedno pytanie. Widziałem kilka ogłoszeń eNki, które w miejscu lodówki, pod zlewem, miały normalne drzwiczki od szafki. Zakładam, że tam nie ma lodówki? W takich przypadkach nie widzę również wywietrznika na wysokości lodówki z zewnątrz. Np:
http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=T1596078

Czy wogóle ma sens kupowanie przyczepki bez lodówki plus zakup samej lodówki?

Konto usuniete

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: Konto usuniete » czwartek, 4 mar 2010, 23:05

Post usuniety
Ostatnio zmieniony sobota, 9 mar 2013, 19:18 przez Konto usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: BIGL » piątek, 5 mar 2010, 07:06

Szukaj raczej z lodówką, ale jak znajdzież bez w dobrym stanie z przedsionkiem (oczywiście za rozsądne pieniądze) to też warto brać.
PS. Moja oryginalna lodóweczka 12/220v będzie raczej na zbyciu :wink: ...
Obrazek

Awatar użytkownika
konrad
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1453
Rejestracja: wtorek, 22 kwie 2008, 13:18
Lokalizacja: Krk/Lbl

Re: Prośba o porady dla laika

Postautor: konrad » piątek, 5 mar 2010, 09:11

szukaj jak najbardziej wyposażonej, bo później każdy zakup to spory grosz
lodówkę licz ok 400zł, przedsionek w niezłym stanie ok 700-900zł
wiec wszystko zależy od ceny budki, jak znajdziesz ładną eNkę za 2500zł bez lodówki, to bierz ;)

a co do prowadzenia, wielkiej różnicy nie poczujesz, eNka ma bardziej ścięty przód, za to jest deko cięższa
druga sprawa to hamulec, eNki mają wszystkie, małe raczej rzadko, a to dużo daje
była N126e, jest Hobby 430T+ Ford Focus C-max 1.8 + Suzuki Vitara 4x4


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości