wymiana szyby

czyli wszystko to, co nie pasuje do powyższych ...
Andrzej132
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 800
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2008, 17:24
Lokalizacja: Opole

Re: wymiana szyby

Postautor: Andrzej132 » sobota, 17 kwie 2010, 20:49

Przy zakupie nie było pewności, czy nowe okno będzie pasować do listwy z 1977 roku. Tym bardziej, że stare okno było jeszcze z importu.

Andrzej132
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 800
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2008, 17:24
Lokalizacja: Opole

Re: wymiana szyby

Postautor: Andrzej132 » niedziela, 18 kwie 2010, 18:47

Postanowiłem w końcu wymienić szybę, bo ze starości i słońca zaczęła pękać w bardzo wielu miejscach, tak że klejenie taśmą nie pomagało.
Zacząłem od listwy. Po ściągnięciu klina maskującego ukazał się obraz nędzy i rozpaczy - pordzewiałe wkręty.
Udało się odkręcić tylko jeden.

Obrazek

Ponieważ miałem w komplecie z nowym oknem nową listwę więc szlifierką kątową zeszlifowałem wkręty (na zdjęciu te błyszczące miejsca).

Obrazek

Potem pozostało już podważenie listwy i oderwanie od starej taśmy uszczelniającej i zeszlifowanie pozostałości starych wkrętów. Kombinerkami wykręciłem znowu jeden wkręt (na 13 szt).

Ukazał się taki obraz.

Obrazek

Teraz czyszczenie, zaszpachlowanie pęknięć i zabezpieczenie antykorozyjne wkrętów, które pozostały w skorupie. Wykręcenie starych zamknięć i liftów z otworu okiennego.
Nową listwę dociąłem do wymiaru i nawierciłem w niej otwory pod nowe wkręty tak, aby wypadały w połowie odległości pomiędzy starymi. Pod listwę przykleiłem taśmę uszczelniającą, którą kupiłem w komplecie - polecam bo jest znacznie solidniejsza niż podkładanie silikonu.
Najwięcej czasu zabrało przypasowanie nowej szyby z listwą do otworu okiennego.
Wynikało to z tego, że nowa szyba ma inne zamknięcia i lifty i o kilka milimetrów przesunięte otwory montażowe pod klamki.

Po montażu okna tak to wygląda

Obrazek

Na koniec montaż zamknięć i wkręcenie w listwę wkrętów, które zapobiegną przesuwaniu się okna w poprzek przyczepy.

Zdecydowałem się pozostawić stare lifty bo te nowe jak i cała szyba moim zdaniem są mniej solidne niż ta stara. Klin maskujący pozostawiłem sobie na później.
Pomimo tego, że wkręty zeszlifowałem to stara listwa jest dalej do użytku. Można ją dalej zakładać wiercąc otwory w nowych miejscach. Wydaje mi się że taka metoda jest szybsza od wykręcania starych wkrętów.
Teraz kilka moich błędów.
1. Miejsce pod listwą przydałoby się pomalować. Nie zrobiłem tego bo nie byłem na to przygotowany i nie miałem też czasu. Nowa listwa jest ok. 0,5 cm wyżej i wystaje trochę skorupy, która była wcześniej pod listwą.
2. Przyciąłem listwę na maksymalny rozstaw zapominając, że na końcach trzeba zostawić trochę miejsca na spływającą z dachu wodę. Próbowałem to naprawić podcinając od spodu plastikowe nakładki końcowe. Zobaczymy czy to coś da.

gimof
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 480
Rejestracja: piątek, 11 wrz 2009, 20:29
Lokalizacja: Promnice / Poznań
Kontaktowanie:

Re: wymiana szyby

Postautor: gimof » niedziela, 18 kwie 2010, 19:46

Piękna robota, dwa tygodnie temu robiłem to samo (tylko nie wymieniałem listwy alu). Wkrętów jest aż 13? Szok.
Przy czym ja odwierciłem łebki i pozostałości wykręciłem francuzem - wykorzystałem stare otwory. :D
RXE 2.0 Automatic. Reno future :D

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: wymiana szyby

Postautor: BIGL » wtorek, 18 maja 2010, 19:32

Dzisiaj postanowiłem zerwać tą dyktę którą są obrobione okna (wewnątrz) gdyż była pofalowana i pewnie coś kiedyś zaciekało. Po operacji okazało się że listwa do której przymocowane jest okno (górna) jest zgnita na odcinku 30 cm (do ramy okiennej). Miałem zagwostkę czy wymieniać tylko ten kawałek czy też całą listwę, postanowiłem sprawdzić te wkręty i okazało się że wszystkie mogę odkręcić - pewnie kiedyś szyba była wymieniana bo bolszewik żle przykręcił zapinki :D . Kupiłem dzisiaj deseczkę, jutro skompletuję resztę klamotów i będę kleił :D - oby tylko nie padało :wink:
Obrazek

BIGL
Posty: 1266
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2007, 20:17
Lokalizacja: Białystok

Re: wymiana szyby

Postautor: BIGL » środa, 19 maja 2010, 19:39

No i po kłopocie (mam nadzieję :D ) - 2 godziny pracy i wymieniłem deseczkę. Pokusiłem się nawet o włożenie tego klina ozdobnego :twisted: . Za to lubię swoją budkę :wink: , chociaż szykuje mi się grubsza sprawa z podłogą, bo się cuś ugina. Kiedy robiłem remont to po środku podłoga była leciutko nadszarpnięta ale dałem sobie spokój, przy montażu trumy troszkę zaszalałem przecinając jedną deseczkę i teraz podłoga leciutko pracuje :roll: . Może za rok cosik z tym zrobię :wink: :?:
Obrazek

Andrzej132
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 800
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2008, 17:24
Lokalizacja: Opole

Re: wymiana szyby

Postautor: Andrzej132 » środa, 19 maja 2010, 22:12

Deszczu ostatnio sporo ale nowa szybka nic nie wpuszcza do środka. :D

arhuku
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 2 maja 2015, 23:57
Lokalizacja: Wrocław

Re: wymiana szyby

Postautor: arhuku » środa, 3 cze 2015, 13:39

Witam wszystkich,

a więc prac przy mojej cepce ciąg dalszy. Właśnie dostałem przesyłkę od sklepu Darius (swoją drogą bardzo szybka przesyłka i sprawna obsługa) z tylną otwieraną szybą do 126E. I teraz kilka pytań laika w temacie, które nasunęły się po opisie wymiany szyby @Andrzeja132:

1.
Andrzej132 pisze: Pod listwę przykleiłem taśmę uszczelniającą, którą kupiłem w komplecie - polecam bo jest znacznie solidniejsza niż podkładanie silikonu.


Czym więc lepiej uszczelnić? Niestety nie kupiłem żadnej taśmy uszczelniającej wraz z szybą. Czy dostanę taką taśmę w jakiejś Castoramie czy innym Obi? Czy jest to jakiś materiał zastosowania ogólnego jak np. taśma uszczelniająca pod płytki?

2. Ponieważ jestem kompletnym technicznym laikiem (dopiero się zabieram za to wszystko, dosłownie od podstaw :oops: ), jakie wkręty kupić? Kojarzę, że są do drewna i metalu. Co byście doradzili, jaka długość? Czym takie wkręty mogę zabezpieczyć jakoś przed korozją?

Okej, to na razie wszystko, choć pewnie będzie więcej pytań po dniu jutrzejszym, kiedy stanę twarzą w twarz z misją szyba. Pozdrawiam wszystkich i liczę na pomoc.
Suzuki Jimny + N126E

Awatar użytkownika
CornBlumenBlau
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4378
Rejestracja: niedziela, 9 gru 2012, 16:44
Lokalizacja: Siradiensis

Re: wymiana szyby

Postautor: CornBlumenBlau » środa, 3 cze 2015, 14:23

Pod listwę zapewne Andrzej dawał taśmę butylową, ,ale niech sam się wypowie jak sprawuje się takie uszczelnienie po tych 5 latach.
W kwestii zabezpieczenia wkrętów to może od razu zakupić nierdzewne :D
Co do długości to trzebaby zmierzyć grubość listwy nadokiennej plus laminat, zbadać grubość kantówki wewnetrznej i pewnie wyjdzie jakieś 25 - 30mm
Niewiadówkodystansonoce
2016: 75 / 6892 km
2017: 85 / 6820 km
2018: 81 / 4651 km
2019: 67 / 4888 km
2020: 74 / 3670 km
2021: 75 / 3953 km
2022: 64 / 2978 km
2023: 54 / 6976 km
2024: 5 / 0710 km

arhuku
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 2 maja 2015, 23:57
Lokalizacja: Wrocław

Re: wymiana szyby

Postautor: arhuku » środa, 3 cze 2015, 14:31

@CornBlumenBlau - dzięki dobry człowieku :). Właśnie jadę do sklepu, odpowiedziałeś idealnie w czas.
Suzuki Jimny + N126E

Awatar użytkownika
Drednot
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 658
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2015, 02:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: wymiana szyby

Postautor: Drednot » środa, 3 cze 2015, 17:02

TAŚMA BUTYLOWA

Pytałem o tą taśmę w dwóch supermarketach - Leroy i Castorama. W obu sprzedawcy robili wielkie oczy nie wiedząc w ogóle o co mi chodzi.

Chłopaki, gdzie to można kupić???

(poza allegro, gdzie można kupić prawie wszystko ale stosunek kosztu wysyłki do ceny towaru w tym przypadku zmniejsza zasadność zakupu via internet)
Ostatnio zmieniony środa, 3 cze 2015, 23:55 przez Drednot, łącznie zmieniany 1 raz.
REMONT NIE DLA WRAŻLIWYCH: viewtopic.php?f=36&t=5157

niebieski-n2
Posty: 300
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: wymiana szyby

Postautor: niebieski-n2 » środa, 3 cze 2015, 17:40

http://www.bonuseurotech.com.pl/tasmy-d ... we,80.html

tu kupiłem, rewelacja.
coś koło 50 zł za 15 metrów bodajże, 3cm szeroka 2mm gruba albo odwrotnie, a potrzebowałem kawałek do listew nadokiennych w 126NT, więc jeszcze mniej niż w tradycyjnej 126N. Na allegro i u Dariusa tylko długie rolki.

Awatar użytkownika
pawko
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 cze 2013, 16:38
Lokalizacja: Blachownia

Re: wymiana szyby

Postautor: pawko » środa, 3 cze 2015, 19:48

Drednot pisze:Leroy i Castorama. W obu sprzedawcy robili wielkie oczy nie wiedząc w ogóle o co mi chodzi.


Miałem podobnie - w jednym nie ma, w drugim nie ma, w końcu kupiłem w jednym z marketów budowlanych, ale zabij - nie pamiętam w którym. Jedno czego jestem na 150% pewien to było to albo Obi, albo Castorama, albo Praktiker. W którymś z nich są bo jakiś czas później dokupowałem jeszcze jedną. Pracownicy też nie bardzo wiedzieli o co chodzi.
Za 25 m płaciłem niecałe 29zł (pamiętam bo zapisuję koszty ;) z tym, że ta którą kupiłem miała chyba 1,5mm grubości więc np. pod listwy okienne dawałem dwie warstwy (po zetknięciu się dwóch warstw nie ma szans na ich rozdzielenie, tak się klei).
...aha, znalazłem je w niepozornym miejscu, gdzieś wetknięte w regał w okolicach - jeśli dobrze pamiętam - folii paroizolacyjnych, takich falowanych arkuszy na zadaszenia itp.
...aha nr2, jak znajdziesz to zerknij do pudełka czy taśma nie jest odkształcona, ja musiałem przerzucić kilka pudełek bo większość krążków była jak gdyby z jednej strony spłaszczona/zgnieciona i w tym miejscy taśma zamiast mieć np. 20mm szerokości to miała 35mm, a zamiast mieć grubość 1,5mm to miała może 0,6-0,8mm.
"Co to jest droga to najlepiej dowiedzieć się nogami. A już obowiązkowo bosymi. Dobrze przy tym aby piach nie był ot taki sobie..."

n132d

Awatar użytkownika
Drednot
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 658
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2015, 02:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: wymiana szyby

Postautor: Drednot » czwartek, 4 cze 2015, 00:04

pawko pisze:Miałem podobnie...


Dzięki pawko!
Czyli Obi lub Praktiker bo w Casto pytałem.

A Tobie powiedzieli że nie ma i szukałeś na własną rękę, czy powiedzieli że jest i dopiero wtedy szukałeś? Wbrew pozorom to dosyć ważna informacja, bo jeśli to pierwsze to teoretycznie w każdym supermarkecie się znajdzie, tylko sprzedawcy nie wiedzą, bo to pewnie tylko czytelnicy tego forum kupują ;-).
REMONT NIE DLA WRAŻLIWYCH: viewtopic.php?f=36&t=5157

arhuku
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 2 maja 2015, 23:57
Lokalizacja: Wrocław

Re: wymiana szyby

Postautor: arhuku » czwartek, 4 cze 2015, 00:40

Panowie, dzięki wszystkim za odpowiedzi. Co do taśmy butylowej - faktycznie nie łatwo ją znaleźć. Również obdzwoniłem dzisiaj kilka sklepów we Wrocławiu. W Obi nie mieli (faktycznie sprzedawcy robią wielkie oczy na hasło "butylowa"). W końcu udało mi się dostać to w jednej z wrocławskich Castoram (Legnicka). Koszt 29 zł. Sama taśma była tak schowana przed światem, że gdyby nie pomoc i rzetelna obsługa jednego ze sprzedawców, to bym w życiu nie znalazł (pytajcie na dziale budowlanym i bądźcie uparci - wcale nie leży tam gdzie taśmy montażowe, a głęboko schowane przed światem w najdalszych zakamarkach tego niemałego sklepu. :shock: :D :roll: ).

Trzymajcie kciuki, z rana rozpoczynam "akcję szyba". Jak się uda, dodam na forum.

Obrazek
Suzuki Jimny + N126E

niebieski-n2
Posty: 300
Rejestracja: czwartek, 1 sty 2015, 10:32
Lokalizacja: Łomianki/Warszawa

Re: wymiana szyby

Postautor: niebieski-n2 » czwartek, 4 cze 2015, 05:27

15mm szerokości to prawdopodobnie zdecydowanie za mało, będziesz musiał kleić podwójnie po długości, tak aby taśma była przyklejona na całej szerokości listwy.


Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości