Laboratorium w Niewiadówce

Ciekawostki dotyczące karawaningu i Niewiadówek
Awatar użytkownika
kaiman
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 846
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 14:29
Lokalizacja: KR / RDE

Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: kaiman » poniedziałek, 21 gru 2015, 22:38

W pierwszym wątku na forum (poza powitalnym) chciałbym podzielić się ciekawym znaleziskiem.
Przeglądając czeluścia internetu można natrafić na ciekawe rzeczy, również w kwestii która tu wszystkich interesuje - przyczep kempingowych Niewiadów.

Otóż na stronie auto.ria.com znalazłem ogłoszenie o sprzedaży modelu N132 (w ogłoszeniu błędnie opisane jako 126).
Obrazek
link do ogłoszenia: https://auto.ria.com/auto_niewiadow_126 ... showImages

Na zdjęciu widzimy model N132 w wersji powiedzmy to zbliżonej do "L", zbliżonej gdyż brak jej bocznego otwieranego okna.
Na burcie widnieje napis "Mikrolaboratarium kontroli jakości wody" z charakterystycznym logo. Co ciekawe podany jest rocznik 1995r.? ale o tym poniżej.

Drążąc temat zacząłem poszukiwać więcej informacji na ten temat lub jakiś fotografii przyczep z tym logo.

Na forum karawaningu na Ukrainie trafiłem na wątek o przyczepie 132.
Obrazek
link do tematu: http://caravaning.in.ua/forum/viewtopic ... iew=unread

Tu zobaczymy fotorelację z obudowy tej cepki. Ciekawostką jest zastosowanie w środku jakiegoś stelażu/konstrukcji. Rama jak widac na załączonych obrazkach powstała od podstaw.

Idąc dalej napotkałem na wschodnim OLX ogłoszenie:
Obrazek
link do ogłoszenia: http://olx.ua/obyavlenie/pritsep-dacha- ... e37054e15c

Mamy potwierdzenie wersji "L" (pomimo tego, że tak jak w przypadku pierwszego foto, ta przyczepa również nie posiada okna na boku) i jeszcze jeden dodatkowy element, który przykuł moją uwagę - naklejka "ELWRO" nad szybą.

Prawdopodobnie za naszą wschodnią granice były sprzedawane przyczepy lub/i zestawy z przyczepą, które tworzyły laboratoria na kółkach - w wyżej podanych przykładach laboratoria wody.
Znalazłem w internecie foto Nysy w połączeniu z N126 (i owym logo):

Obrazek
Obrazek

Wygląda na to, że wysyłane były takie laby w wersjach N126 i N132 z wyposażeniem wrocławskiej firmy Elwro.

Odnośnie jeszcze rocznika pierwszej przyczepy. Prawdo podobnie jest to rok pierwszej rejestracji ("po cywilu") gdyż raczej wątpliwe aby w 1995r. taka przyczepa a tym bardziej zestaw z Nyską powstał. Poza tym firma Elwro już wtedy nie istniała.

I na koniec jeszcze jedno foto z charakterystycznym znakiem:
Obrazek

Może ktoś z forumowiczów wie coś więcej na ten temat?
Niewiadów n121 '93 mydelniczka (09.2016-05.2020)

Awatar użytkownika
Drednot
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 658
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2015, 02:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: Drednot » środa, 23 gru 2015, 01:46

Ciekawy wątek.
Jakby można było to bym dużego lajka postawił.

Pewnie jakieś ukraińskie sanepidy z czasów prl-owskich zakupiły w PL te zestawy.
Ciekawe ile tego tam tego poszło.

Byłyby jaja jakby się okazało że Ukraina to kopalnia n132-ek
REMONT NIE DLA WRAŻLIWYCH: viewtopic.php?f=36&t=5157

grzesiek0

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: grzesiek0 » sobota, 26 gru 2015, 16:49

Ceny tych 132 troszkę zaporowe. Drożej niż u nas. Chyba się nie wybierasz na Ukrainę po przyczepę? :lol:

Awatar użytkownika
kaiman
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 846
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 14:29
Lokalizacja: KR / RDE

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: kaiman » sobota, 26 gru 2015, 21:17

To był by niezły jazz sprowadzić Niewiadówkę zza granicy a co dopiero z Ukry. Jakby ceny tych przyczep były normalne to kto wie. Ale tam są droższe jak u nas...
Niewiadów n121 '93 mydelniczka (09.2016-05.2020)

BobBudowniczy
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 6 mar 2014, 07:41

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: BobBudowniczy » niedziela, 27 gru 2015, 09:52


Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: rafał » wtorek, 29 gru 2015, 20:06

Przy chwili czasu poszukam takich fot ale wykonanych u nas w Polsce, mam gdzieś w archiwalnym Młodym Techniku takie foty. Jak znajdę to przeskanuję i wstawię. Znalazłem przeskanowałem, niestety mimo wysiłków przy skanowaniu i próbie obróbki komputerowej nie jest najlepszej jakości skanów. Ale to co trzeba widać, zdjęcie wykonane prawdopodobnie przed nieistniejącymi już zakładami Elwro. Zdjęcie pochodzi z 1989 roku.
skan lab.jpg
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .

Awatar użytkownika
kaiman
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 846
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 14:29
Lokalizacja: KR / RDE

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: kaiman » środa, 30 gru 2015, 10:53

Dzięki za to zdjęcie. Czy jest coś tam więcej napisane na ten temat?
Niewiadów n121 '93 mydelniczka (09.2016-05.2020)

Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: rafał » środa, 30 gru 2015, 18:17

Właśnie, że nic na temat pojazdów w których było to umieszczane. Opis obejmuje tylko urządzenia.
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .

Awatar użytkownika
kaiman
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 846
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 14:29
Lokalizacja: KR / RDE

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: kaiman » środa, 30 gru 2015, 22:32

rafał pisze:Właśnie , że nic na temat pojazdów w których było to umieszczane . Opis obejmuje tylko urządzenia .

A w którym numerze MT to znalazłeś?
Niewiadów n121 '93 mydelniczka (09.2016-05.2020)

Awatar użytkownika
kaiman
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 846
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 14:29
Lokalizacja: KR / RDE

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: kaiman » czwartek, 31 gru 2015, 00:15

Poszperałem za to w internetach i oto co znalazłem - stronę "ELWRO retro - witryna społecznościowa": http://www.elwrowcy.republika.pl

Wpis ze stycznia 2009r.:
"(...) Ale największe dokonania to uruchomienie pierwszej w Europie Wschodniej i Środkowej seryjnej produkcji komputerów, ich dalszy rozwój oraz zapoczątkowanie komputeryzacji na ogromnym obszarze pomiędzy Łabą a Wyspami Kurylskimi. Brzmi to patetycznie, ale takie są fakty !
Bo też faktem jest, że wszystkie kraje bloku wschodniego rozpoczynały komputeryzację od maszyn elwrowskich, podobnie jak Korea Płn czy Wietnam Płn.
Produkowana w Elwro automatyka przemysłowa umożliwiła eksport polskich cukrowni do wielu krajów świata. Pamiętajmy że bardzo szeroki profil produkcyjny Elwro zawierał też całą gamę kalkulatorów – przedmiotu ogromnego pożądania księgowych i urzędników, a kieszonkowy minikalkulator Elwro był obiektem szpanerskich marzeń wśród młodzieży, większym niż dzisiaj iPhone ! Przewoźne laboratoria do pomiaru zanieczyszczeń środowiska, szkolne minikomputery a nawet... gry komputerowe oraz wiele innych pozycji nie musiało czekać na odbiorców.
Uzasadnioną dumą napawa fakt że profil produkcyjny był oparty w dużym stopniu o własne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. To mówi samo za siebie !
(...)".
źródło: http://www.elwrowcy.republika.pl/strona7.html

Oraz ciekawy artykuł ELWRO DOBRY POCZĄTEK, ROZKWIT I UPADEK:

"(...) Wynikiem prac badawczo-rozwojowych Instytutu było uruchomienie produkcji szerokiego asortymentu aparatury pomiarowej. Elwro było jedynym producentem podstawowej aparatury do analiz cieczy. Oprócz licencyjnych pehametrów produkowano nowoczesne konduktometry, tlenomierze, monitory jakości wody, a także najbardziej wyrafinowane narzędzia w analityce chemicznej jakimi są chromatografy gazowe. Opracowane w Instytucie unikalne, mobilne laboratorium kontroli wód AW11, zdobyło w 1978 r. złoty medal na Międzynarodowych Targach w Zagrzebiu i zapoczątkowało nowy, bardzo opłacalny
asortyment produkcji. Ponad tysiąc tych laboratoriów zostało wyeksportowanych do krajów RWPG. Ośrodek Wrocławski był w tym okresie wiodącym w zakresie rozwoju i produkcji aparatury i systemów dla potrzeb ochrony środowiska. Prace badawczo–rozwojowe i wdrożeniowe w tej dziedzinie prowadził Roman Gawlak, absolwent Politechniki Gdańskiej.
".
źródło: http://www.elwrowcy.republika.pl/piwowar1.pdf

Wygląda zatem na to, że Predom Prespol czy później Niewiadów produkował puste "wydmuszki" dla Elwro, które to wyposażało przyczepy z niezbędną aparaturę do badań (zapewne tak samo musiały wyglądać dostawy z Nysy), a widoczne na burtach logo AW nie jest logo laboratorium w ZSRR (Rosji czy Ukrainie) a logo laboratorium Elwro.
Niewiadów n121 '93 mydelniczka (09.2016-05.2020)

Awatar użytkownika
rafał
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 296
Rejestracja: niedziela, 15 mar 2009, 21:06
Lokalizacja: Klęczany koło Nowego Sącza

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: rafał » sobota, 2 sty 2016, 08:43

Młody Technik 10/1989, tam było.
Szanuj szefa swego możesz mieć gorszego (uwaga mi się nie sprawdzło teraz mam dobrego szefa !!!!!! ) . Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk a rośnie popyt na święty spokój . Jak się nie ma co się lubi to się z........a żeby to mieć .

BobBudowniczy
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 6 mar 2014, 07:41

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: BobBudowniczy » sobota, 2 sty 2016, 19:55

Strona 18, dla chętnych mogę podesłać ten numer na PW.

Awatar użytkownika
kaiman
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 846
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 14:29
Lokalizacja: KR / RDE

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: kaiman » poniedziałek, 6 lut 2017, 12:27

Znalezione przypadkiem ogłoszenie n126 Laboratorium Mera-Elwro
http://m-camper.ru/item.php?urlname=nie ... om-prespol
Niewiadów n121 '93 mydelniczka (09.2016-05.2020)

Awatar użytkownika
CONFEX
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 902
Rejestracja: piątek, 23 lut 2018, 19:37
Lokalizacja: Aleksandrów Kuj

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: CONFEX » wtorek, 14 sie 2018, 12:23

Też mnie to troche ciekawi z tymi labolatoriami.
Załączniki
093_1978_09_1.png
139_1985_05_1.png

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Laboratorium w Niewiadówce

Postautor: Romlas » poniedziałek, 27 sie 2018, 16:02

CONFEX pisze:mnie to trochę ciekawi z tymi laboratoriami

Moje 132 ELWRO rocznik 1988 w oryginale rama ocynk zawieszenie AL-KO na amortyzatorach, i podwójne szyby.
Niestety było bez wyposażenia w środku.
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona


Wróć do „Ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości