Sposoby na podgrzewanie wody?

Ciekawostki dotyczące karawaningu i Niewiadówek
Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Sposoby na podgrzewanie wody?

Postautor: oko » niedziela, 8 gru 2019, 21:40

Wydzielone z "Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci" - CBB

Czyżby sposób na podgrzewanie wody w Niewiadówkach:
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
tomcat
Moderator
Moderator
Posty: 3887
Rejestracja: niedziela, 24 sie 2014, 22:39
Lokalizacja: Gostyń,Wielkopolska

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: tomcat » niedziela, 8 gru 2019, 21:55

Czego to nie wymyślą :?

kubuś
Posty: 397
Rejestracja: niedziela, 9 kwie 2017, 21:10

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: kubuś » poniedziałek, 9 gru 2019, 12:57

Warte przemyślenia...
N126a - sprzedana
Jest teraz N126N 8-) + Ford Transit 85T260
Rok 2019 km. nie liczę, a nocki to; 1+3+1+1+1+5+3+1+3+4+3+2+5+2+4+4+2+2+2+3+3+3+2+2+1+1-28.12.2019 i to koniec / 8-)
Rok 2020 14.02. 1+2+5+5+2+3+4+2+1+3+2+3+2+2+3

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: oko » poniedziałek, 9 gru 2019, 14:38

kubuś pisze:Warte przemyślenia...

Ja się tylko zastanawiam, jak długo te świece wytrzymają...
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Samoogon

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: Samoogon » poniedziałek, 9 gru 2019, 16:29

Nie warto nad tym myśleć, kolejna sztuka dla sztuki.
W dodatku skrajnie niebezpieczna.

Awatar użytkownika
popiolekpolska
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 464
Rejestracja: piątek, 1 lip 2016, 00:47
Lokalizacja: Czeladź

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: popiolekpolska » wtorek, 10 gru 2019, 08:44

oko pisze:Ja się tylko zastanawiam, jak długo te świece wytrzymają...

Wytrzymają długo ja osobiście mam dwa dogrzewacze z czterema świecami,oczywiście nie w przyczepie.
Załączniki
do.jpg
Fota z neta
N126e 1983
N126n 1988 -ex
N132L 1984

Awatar użytkownika
dankm
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 685
Rejestracja: czwartek, 23 cze 2016, 19:56
Lokalizacja: świętokrzyskie (Boksycka)

Re: RE: Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: dankm » wtorek, 10 gru 2019, 11:40

popiolekpolska pisze:
oko pisze:Ja się tylko zastanawiam, jak długo te świece wytrzymają...

Wytrzymają długo ja osobiście mam dwa dogrzewacze z czterema świecami,oczywiście nie w przyczepie.
No to ja jestem innego zdania. Koniec lata 2018 wymieniłem w dogrzewaczu świece, auto użytkowane na krótkich dystansach 2-3 km 1-1,5 h przerwy i dalej jazda, tak na okrągło 6 dni w tyg. W okresie zimowym (bo tylko wtedy świece się włączają) chodzą prawie cały czas. Na dzień dzisiejszy są do wymiany 2 z 3 sztuk. Może to jakość świec ma znaczenie.
Francuskie 120KM w ropie
Niemiecko-amerykańskie 115KM w ropie
Polsko-chińskie 3,5KM w benzynie :D
n126E
"E" tylko w dowodzie układ "D"
2018
1500km 38 nocy
2019
1800km 20 nocy

Awatar użytkownika
popiolekpolska
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 464
Rejestracja: piątek, 1 lip 2016, 00:47
Lokalizacja: Czeladź

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: popiolekpolska » wtorek, 10 gru 2019, 11:56

Może jakość świec ma znaczenie, ja mam na razie fabryke. Fakt, że u ciebie grzeją prawie non-stop, u mnie może ze cztery razy dziennie.
N126e 1983
N126n 1988 -ex
N132L 1984

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: tantalos » wtorek, 10 gru 2019, 17:09

oko pisze:Czyżby sposób na podgrzewanie wody w Niewiadówkach

Myślę że to ma sens, bo fajnie jest się umyć rano nawet w letnej wodzie niż w zimnej.Fajna alternatywa do bojlerów Trumy. Moje uwagi:
Ta beka z filmu nie będzie mieć więcej niż 40-50 litrów a nasze "kanistry" mają od 10 litrów wzwyż, zależnie od własnych kombinacji.
Jeśli ktoś ma większy aku i mocniejszy panel to bez problemu nagrzeje sobie wody do np. 40st. w krótkim czasie, bo przecież nie będzie to grzać bez przerwy.
Jeśli ma grzać non stop to jakiś termostat musi być, wiadomo. Jeśli ten film to prawda to takie rozwiązanie ma prawo bytu, szczególnie na dzikusa.
Zrobić do tego mocną elektrykę i czekamy na pierwszego odważnego co wprowadzi temat w życie w laminacie :mrgreen:

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: oko » wtorek, 10 gru 2019, 17:54

Samoogon pisze:Nie warto nad tym myśleć, kolejna sztuka dla sztuki.
W dodatku skrajnie niebezpieczna.

Czemu to ma być niebezpieczne? Świeca żarowa to po prostu zwykła, wysokowydajna grzałka. Jeśli zrobić to z głową, to będzie bezpieczne.
tantalos pisze:Myślę że to ma sens, bo fajnie jest się umyć rano nawet w letnej wodzie niż w zimnej.Fajna alternatywa do bojlerów Trumy. Moje uwagi:
Ta beka z filmu nie będzie mieć więcej niż 40-50 litrów a nasze "kanistry" mają od 10 litrów wzwyż, zależnie od własnych kombinacji.
Jeśli ktoś ma większy aku i mocniejszy panel to bez problemu nagrzeje sobie wody do np. 40st. w krótkim czasie, bo przecież nie będzie to grzać bez przerwy.
Jeśli ma grzać non stop to jakiś termostat musi być, wiadomo. Jeśli ten film to prawda to takie rozwiązanie ma prawo bytu, szczególnie na dzikusa.

Wszystko zależy, czy chcemy mieć gorącą wodę cały czas, czy tylko przez chwilę.
W pierwszym przypadku, oczywiście potrzebny będzie termostat, np. taki: https://allegro.pl/oferta/termostat-pan ... 7975785589 lub taki: https://allegro.pl/oferta/regulator-tem ... 7975785589
Jeśli chcemy tylko podgrzać wodę, to wystarczy chyba (nie jestem jeszcze pewien) tylko włącznik, przekaźnik, no i bezpiecznik
Muszą być spełnione pewne warunki. A mianowicie, minimalny poziom wody MUSI być zawsze powyżej grzałki, czyli pompka również i warto by było mieć miernik poziomu wody w zbiorniku. Poza tym, moim zdaniem, wystarczy jedna świeca. Nikt nie będzie grzał chyba wody do 60*C a tym bardziej jej gotował. Oczywiście trzeba by wszystko policzyć. Pobór prądu świecy żarowej waha się od 20A na zimno, do ok 5-7A po rozgrzaniu.

tantalos pisze:czekamy na pierwszego odważnego co wprowadzi temat w życie w laminacie

No to chyba będę pierwszy :mrgreen: Dajcie mi trochę czasu, zrobię testy.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: tantalos » wtorek, 10 gru 2019, 18:02

Dokładnie Damian, da się ale wiadomo że trzeba to zrobić z głową. Tutaj to sprawdzi się wyłącznie do szybkiego podgrzania wody użytkowej bo żaden aku nawet z mocnym panelem nie wytrzyma ciągłego grzania.I tu z kolei jest przewaga Trumy ;)

Samoogon

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: Samoogon » wtorek, 10 gru 2019, 18:05

Damian, ty widziałeś ten film i sztukę jaka tam jest zrobiona? Świece wklejone na je...ł pies w beczkę z tworzywa? Mam nadzieję że zdanie "zrobić to z głową" będzie u Ciebie kluczowe, choć nadal uważam że zabawa takim czymś w przyczepie jest niebezpieczna. Ja się nie boję prądu, gazu ani żadnych zabobonów, ale takiego czegoś w życiu bym nie zamontował w przyczepie. No chyba, że dla sztuki, bo co innego pokazać pomysł, założyć, a co innego późnej używać tego z rodziną.
Co tam, kozy montują i żyją(jeszcze) ;)

Awatar użytkownika
oko
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2164
Rejestracja: poniedziałek, 20 cze 2016, 11:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: oko » wtorek, 10 gru 2019, 18:12

tantalos pisze:Dokładnie Damian, da się ale wiadomo że trzeba to zrobić z głową. Tutaj to sprawdzi się wyłącznie do szybkiego podgrzania wody użytkowej bo żaden aku nawet z mocnym panelem nie wytrzyma ciągłego grzania.I tu z kolei jest przewaga Trumy ;)

Masz rację. Dlatego chyba lepszą opcją była by wersja z takim termostatem: https://allegro.pl/oferta/regulator-tem ... 7752358020. Wtedy ustawiasz wyłączanie grzałki przy np. 30*C. A ponowne załączenie przy np. 15*C. Albo nagrzejesz i wyłączasz całkiem.

Samoogon pisze:Damian, ty widziałeś ten film i sztukę jaka tam jest zrobiona? Świece wklejone na je...ł pies w beczkę z tworzywa? Mam nadzieję że zdanie "zrobić to z głową" będzie u Ciebie kluczowe, choć nadal uważam że zabawa takim czymś w przyczepie jest niebezpieczna. Ja się nie boję prądu, gazu ani żadnych zabobonów, ale takiego czegoś w życiu bym nie zamontował w przyczepie. No chyba, że dla sztuki, bo co innego pokazać pomysł, założyć, a co innego późnej używać tego z rodziną.
Co tam, kozy montują i żyją(jeszcze) ;)

Przemek, widziałem. Dlatego najpierw chciałbym zrobić testy i sprawdzić, czy to w ogóle może bezpiecznie zadziałać.
OCZY :shock: Team
Nie dla nas "All inclusive". Wolimy "nonexclusive".

kilometry/nocki w n126e
12311/93

Samoogon

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: Samoogon » wtorek, 10 gru 2019, 18:18

Sprawdź, zrób, pokaż i zapomnij :)
Będzie temat na vloga :)
Wodę grzej czymś bezpiecznym, jeśli nie trumą to np grzałką akwarystyczną 1W/l dogrzeje do 30-35 stopni dasz 100W na 20l i za 7 zł masz to ogarnięte.

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Ciekawe projekty i modyfikacje wynalezione w sieci

Postautor: tantalos » wtorek, 10 gru 2019, 18:21

Przemek nie gorączkuj sie :) Na filmie to jest druciarstwo aby pokazać że się da. Dlatego należy "zrobić to z głową". Gdybym miał to kiedyś na pokładzie (baaaardzo mało prawdopodobne) to sposób używania byłby następujący: włączyć na np.15 min i wyłączyć RĘCZNIE cały czas mając na oku to ustrojstwo. Inny sposób obsługi i użytkowania odpada, zbyt wysokie ryzyko pożaru jak dla mnie.


Wróć do „Ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości