"Szwecja na dziko"

Awatar użytkownika
wedrowniczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek, 17 mar 2008, 10:31
Lokalizacja: Wierzchucino

"Szwecja na dziko"

Postautor: wedrowniczek » niedziela, 6 lip 2008, 12:43

witam wszystkich! wlasnie wczoraj wrocilem ze swoich pierwszych przyczepkowych wojazy po Szwecji. ogolnie przyczepka sprawdzila sie w 99.9%, holownik niestety mimo dokladnego przegladu przed wyj. nawalil raz i wymagal zwozki na lawecie, ale ostatecznie bylo super. stworzylem na swoim tom-tomie taka mini baze lesnych kempingow i miejsc postojowych gdzie swobodnie i albo za free, albo za bardzo niewielka kase mozna sie zatrzymac. na razie sa w niej POI z rejonu Smolandii (pld-wsch.Szw.) i na Olandii. jak sie troche uporam z biezacymi sprawami, wroce ze szkolenia, na ktore juz mi obwiescili w pracy, ze zaraz wyjezdzam i admini powiedza, jak zawiesic tu maly plik (2kb?) _niezdjeciowy_ to wrzuce :) zastanawiam sie, czy w prz.roku nie kontynuowac eksploracji tego pieknego kraju..?
generalnie to BARDZO polecam wyprawe do Szwecji. podczas 2 tyg. spotkalismy tylko 3 polskie autka (KR, KT, GWE). rejony sa piekne, drogi wysmienite, tylko (nawet jak dla mnie) tylu pierdolowatych kierowcow... tzn. 99.9% :oops: ale mozna smialo jechac 'w ciemno' i nawet w tzw. sezonie zawsze znajdzie sie wolne miejsca. jedyne, na co trzeba byc gotowym, to nieco chlodniejsza pogoda i przelotne deszcze. ceny ogolnie rzecz biorac bardzo zblizone. zarcie - drogie, ubrania i agd - tansze niz w kraju. benzynka 95 ok.20gr drozsza na litrze. i najlepiej kupowac ja w weekendy, kiedy to ceny sa obnizane nawet o pol korony. pzdr wszystkich zyczac udanych urlopow! :D
______________________
pzdr, G.
# N126e + Duster#

Awatar użytkownika
bartosz
Posty: 1038
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2006, 22:07

Re: "Szwecja na dziko"

Postautor: bartosz » niedziela, 6 lip 2008, 16:41

zachęcam zatem do skorzystania z naszego formularza urlopowego może ktoś skusi się na wyprawę do Szwecji - http://www.fanklub-niewiadowek.com/formularze/formularz_urlopowy.php
co do umieszczenia pliku to proszę o więcej informacji albo na gg albo ma maila

Awatar użytkownika
wedrowniczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek, 17 mar 2008, 10:31
Lokalizacja: Wierzchucino

Re: "Szwecja na dziko"

Postautor: wedrowniczek » poniedziałek, 7 lip 2008, 01:37

witaj Bartku. tak, wypelnie wszystko, choc pewnie tylko dla jednego, tego 'naj' wg.mnie, ale najpierw musze uporac sie z domowo-sluzbowymi problemami jakie przywitaly mnie tuz po powrocie ;( takze pozniej podesle brakujace fotki do galerii. mam kilka fajnych z zewn. - to wybiore jakas jedna, a srodek chyba sobie daruje, bo tam nic zasadniczo nie modyfikowalem. o pliku bazodanowym - napisze na pw.
______________________
pzdr, G.
# N126e + Duster#

Awatar użytkownika
bartosz
Posty: 1038
Rejestracja: sobota, 23 wrz 2006, 22:07

Re: "Szwecja na dziko"

Postautor: bartosz » poniedziałek, 7 lip 2008, 10:15

wedrowniczek pisze:tak, wypelnie wszystko, choc pewnie tylko dla jednego, tego 'naj' wg.mnie
- możesz opisać kilka zaznaczając że ten był lepszy a ten gorszy - pod jakimś względęm - nie wszystkie opisywane miejsca urlopowe są zawsze najlepsze - czasem warto coś skrytykować po to by ostrzec innych przed danym miejscem

Awatar użytkownika
wedrowniczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek, 17 mar 2008, 10:31
Lokalizacja: Wierzchucino

Re: "Szwecja na dziko"

Postautor: wedrowniczek » wtorek, 8 lip 2008, 03:31

Zatem dla chetnych i do tego posiadajacych nawigacje Tom-Toma podaje link do sciagniecia mojej wlasnej bazy (a wlasciwie 'baziczki') danych o lesnych kempingach i fajniejszych miejscach postojowych. Na razie tylko rejon Smolandii i Olandia. Moze w przyszlym roku, jesli znow wybierzemy sie do Szwecji - powiekszymy baze.
http://tyfonek.webpark.pl/se-naturcamp.zip
Stawiam jednak jeden warunek - jesli uzytkownik sam pojedzie do Szwecji i trafi na naturcamping - obowiazkowo go dodaje do spisu i po powrocie podsyla mi taki zupdatowany pliczek mailem! ;-D Jezeli ktos wie jak prztransformowac taki tomtomowy format na inny, akceptowalny przez inne marki urzadzen i sobie to zrobi - tez bardzo prosze (w ramach archiwizacji) i podeslanie mi takiej nowej wersji tego pliku. Z gory bardzo dziekuje i mam nadzieje, ze powyzszy spis przyda sie wszystkim tym, ktorzy lubia przebywac na zdecydowanie niezatloczonych kempingach :-)
===
Dla mniej wtajemniczonych krotka instrukcja:
1)rozpakowac zipa
2)przekopiowac oba pliki np. exploratorem windows (se-naturcamp.ov2 i bmp) luzem (!) do katalogu mapy na karcie SD Tom-Toma. Moze to byc np. mapa Skandynawii lub Western Europe.
3)odlaczyc TT od kompa i wlaczyc go
4)puknac w ekran -> Zmien ustawienia -> Pokaz UM na mapie -> wybrac z listy Se-Naturcamping -> Gotowe
5)teraz musi dzialac :) Ikonke wybralem taka sama, jaka jest domyslnie przy polu namiotowym.
______________________
pzdr, G.
# N126e + Duster#

wojtas55
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2019, 09:28

Re: "Szwecja na dziko"

Postautor: wojtas55 » czwartek, 1 sie 2019, 11:10

Mam pytanie. Czy w Szwecji można parkować na terenach prywatnych? Słyszałem coś o zasadzie jednej nocy, że nawet bez jakichkolwiek pytań można się rozgościć. Jak to wygląda w praktyce?

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: "Szwecja na dziko"

Postautor: misha22 » niedziela, 4 sie 2019, 09:47

To kraj w którym Romowie są/byli nieznani.
A przepisy dotyczące biwakowania (południe europy) były pisane właśnie pod mieszkańców Rzymu/Roma ;) :)
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: "Szwecja na dziko"

Postautor: Murano » niedziela, 4 sie 2019, 10:57

wojtas55 pisze:Mam pytanie. Czy w Szwecji można parkować na terenach prywatnych? Słyszałem coś o zasadzie jednej nocy, że nawet bez jakichkolwiek pytań można się rozgościć. Jak to wygląda w praktyce?

Myślę, że nic więcej nie trzeba dodawać. Prawo jest i działa.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Allemansr%C3%A4tten
Oraz dokładniejsze wytyczne dla Norwegii.
https://www.visitnorway.pl/zaplanuj-swo ... o-dostepu/
misha22 pisze:To kraj w którym Romowie są/byli nieznani.
A przepisy dotyczące biwakowania (południe europy) były pisane właśnie pod mieszkańców Rzymu/Roma
ten wpis Michał wykracza poza moją wiedzę więc pozostawię link do Wikipedii jako ostateczną odpowiedź.
Podczas mojego pobytu w Skandynawii 15 lat temu ten przepis także działał. W niektórych miejscach nawet można się za darmoszkę umyć, wykąpać, naładować smartfon i kanistry z wodą.

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: "Szwecja na dziko"

Postautor: misha22 » niedziela, 4 sie 2019, 21:29

Właśnie do tego zmierzam: zakazy biwakowania wprowadzono w byłym cesarstwie AW i demoludach aby skutecznie egzekwować zakaz poruszania się przez ludność cygańską. Co też się ostatecznie udało w latach 60-tych. Ale bije to w caravaning do dzisiaj.
Stąd piosenka "Dziś prawdziwych cyganów już nie ma..."
W 2003 roku policja austriacka ukarała mandatami dwójkę znajomych studentów, których ulewa zatrzymała na noc na przystanku. Na rowerach byli no i byli z PL... Za koczowanie dostali :)
W Skandynawii nie do pomyślenia, dlatego turystyka kształci. :)
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

jacek45
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 718
Rejestracja: wtorek, 12 lut 2008, 17:15
Lokalizacja: Opole

Re: "Szwecja na dziko"

Postautor: jacek45 » środa, 7 sie 2019, 18:19

Witam!
W najnowszym numerze PC jest artykuł - relacja pod tytułem Szwecja - idealny przepis..... gdzie jest sporo na temat podróżowania po Szwecji.
Polecam.

wojtas55
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2019, 09:28

Re: "Szwecja na dziko"

Postautor: wojtas55 » poniedziałek, 7 paź 2019, 18:18

jacek45 pisze:Witam!
W najnowszym numerze PC jest artykuł - relacja pod tytułem Szwecja - idealny przepis..... gdzie jest sporo na temat podróżowania po Szwecji.
Polecam.

Dzięki za info, zajrzę i poczytam :)


Wróć do „Reszta świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości