Remont - ENKA ala IGŁA

czyli nasza walka z przyczepą...
Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » sobota, 13 kwie 2019, 10:52

Po wielu trudach i zmaganiach z pogodą wreszcie udało się 'odpalić ' elektrownię :mrgreen:
-System montażu jest mojego autorstwa (chyba :D ). Kupiłem metr kątownika aluminiowego, pociąłem go na 12 kawałków bo jest 6 punktów mocowań. 6 kawałków przykręconych do dachu a pozostałe 6 do panela i razem skręcone już na dachu. Plus tego taki, że panel jest max 1cm od przetłoczeń na dachu.
-Przelotka jest skierowana kablami do dyszla i przyklejona nad szafką kuchenną. Mam nadzieję, że nie przemoknie podczas jazdy w ulewie. Mogłem ją obrócić ale chciałem uniknąć dużej pętli kabli na dachu a montowanie jej przed panelem wyglądałoby słabo.
-Doszedł uchwyt na wtyczkę, nowa linka zabezpieczająca i filtr gazu. W tle widać przecięty i złączony na powrót wąż gazowy. Jest to nieudana próba zamontowania samochodowego zwykłego filtra gazu. Dedykowane węże GOK mają mniejszą średnicę wewnętrzną (mają dużo grubsze ścianki) niż zwykły wąż do gazu. Przekonałem się o tym dopiero po jego przecięciu że będzie lipa z założeniem... no i była. Na zwykły wąż filtr samochodowy wchodzi bez problemu.
-Panel na razie nie ładuje bo enka stoi pod wiatą. Między panel a regulator dałem wyłącznik.
-Miałem problem z zatrzaskiwaniem się drzwi. Klamka wewnętrzna miała duży luz więc podgrzałem trzpień klamki jak i jej gniazdo i zrobiłem z nich "jajo" podgrzewając palnikiem. Klamka teraz obraca się z oporem i po kilku próbach trzaskania drzwiami nie obróciła się samoczynnie, więc sukces.

20190411_163458.jpg

20190412_184324.jpg

20190413_090950.jpg

20190413_091006.jpg

20190413_091043.jpg

20190413_091552.jpg

1.jpg

Samoogon

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: Samoogon » sobota, 13 kwie 2019, 11:57

Doginałeś jakoś te kątowniki żeby zniwelować krzywiznę dachu?

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » sobota, 13 kwie 2019, 12:55

Nic nie doginałem , nie było potrzeby.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: kooba » sobota, 13 kwie 2019, 20:28

Ten filtr gazu to jest od wózków widłowych czy jakiś inny?

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » sobota, 13 kwie 2019, 20:51

Tak, do samochodów też. Jest to filtr fazy ciekłej i trochę się obawiałem działania ale instalacja śmiga na nim normalnie.

Awatar użytkownika
desperos
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 622
Rejestracja: niedziela, 15 lut 2009, 15:44
Lokalizacja: Lublin

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: desperos » niedziela, 14 kwie 2019, 08:58

Odbiorniki podłączyłeś bezpośrednio pod akumulator zamiast przez regulator ?
2021 rok 640 km i 7 nocek :)
2022 rok 4890 km i 35 nocek :)
2023 rok 3450 km i 38 nocek :)
2024 rok 1150 km i 7 nocek :)

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » niedziela, 14 kwie 2019, 09:15

Tak, ale w wolnej chwili po majówce rozdzielkę podłączę pod regulator.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: kooba » niedziela, 14 kwie 2019, 13:37

tantalos pisze:Tak, do samochodów też. Jest to filtr fazy ciekłej i trochę się obawiałem działania ale instalacja śmiga na nim normalnie.

Instalacja działa normalnie bo najprawdopodobniej filtr nie działa.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: RAFALSKI » wtorek, 16 kwie 2019, 12:57

kooba pisze:
tantalos pisze:Tak, do samochodów też. Jest to filtr fazy ciekłej i trochę się obawiałem działania ale instalacja śmiga na nim normalnie.

Instalacja działa normalnie bo najprawdopodobniej filtr nie działa.

Jeśli jest to wkład celulozowy to dlaczego miałby nie działać?

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » wtorek, 16 kwie 2019, 18:37

Zrobię zdjęcie obu wkładów: "lotnego i ciekłego". Są prawie identyczne pomijając rozmiar. Skoro gaz przez niego leci to musi działać.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: kooba » wtorek, 16 kwie 2019, 18:44

Nie bez powodu filtry rozróżnia się na fazy ciekłej i lotnej. Nie jestem specem, ale najprawdopodobniej chodzi o gęstość substancji filtrowanej i rozmiar syfu w niej. Zastosowanie filtra fazy ciekłej do fazy lotnej najprawdopodobniej nic nie daje bo syf jest za mały i przelatuje.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: RAFALSKI » wtorek, 16 kwie 2019, 23:22

Jest bez różnicy jaki zastosujemy filtr w tym przypadku. Normalnie w autach filtry FC służą do wyłapania wszelkich syfów typu rdzawa "mączka" które lecą z gazem. Można powiedzieć, że filtrują gaz zgrubnie - nie z tego charakterystycznego, tłustego oleju a ze "złomu" z butli. Czasem spotyka się w nich małe magnesiki aby jeszcze poprawić wyłapywanie najdrobniejszego pyłu. Natomiast filtry FL służą do głównie do odolejenia gazu z kleistej mazi, tego jakby specyficznego oleju który powoduje klejenie się wtryskiwaczy. Oczywiście wyłapią też to co ewentualnie przepuści filtr FC ale najczęściej te filtry nie puszczają (gdy są dobrej jakości i regularnie wymieniane) i w filtrach FL po otwarciu/rozcięciu obudowy nie ma grama pyłu a jest sam ciemny nalot i lepka maź.
W autach dwustopniowy system filtrowania (przed odparowaniem gazu i po) jest konieczny tylko z uwagi na podatne na sklejanie wtryskiwacze. W dawniejszych podciśnieniowych instalacjach mieszalnikowych nie stosowało się wcale filtra FL bo też nie było po co.

Instalacja w przyczepie nie ma aż takich wymagań co do czystości gazu jak samochodowy wtrysk i w zupełności wystarczy filtrowanie gazu z zanieczyszczeń mechanicznych - olejowe frakcje w gazie nam nie przeszkadzają bo nie ma się co posklejać w Trumie, lodówce czy kuchence. Dla nas groźne jest zapchanie dysz przez drobny pyłek czyli wspomnianą rdzawą "mączkę" a do jej pozbycia możemy użyć dowolny filtr w tym przede wszystkim filtr FC z magnesikiem ;) I nieważne, że przepuścimy przez niego gaz lotny :)

Mi się właśnie takim pyłkiem zapchała dysza w lodówce i musiałem ją przedmuchać. Od tamtej pory zbieram się do montażu filtra ale czas płynie a on dalej niezałożony...
tantalos pisze:Po wielu trudach i zmaganiach z pogodą wreszcie udało się 'odpalić ' elektrownię :mrgreen:

Fajnie, podpatruję bo niedługo czeka mnie podobny montaż w eNce.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: kooba » środa, 17 kwie 2019, 21:04

Rafał, dzięki za wyjaśnienie. Czasem miło jest być w błędzie. Skoro tak to działa to zaraz zamówię taki filtr nakręcany na butlę 11kg. Jego montaż powinien zająć jakieś 30 sekund.

Awatar użytkownika
Victus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 331
Rejestracja: czwartek, 5 lip 2018, 20:21
Lokalizacja: Ursus

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: Victus » środa, 17 kwie 2019, 21:14

Dajcie link do aukcji
Niewiadów N 126n
Holownik T4 2,4 D
Veni Vidi Vici
III Jesienny Spot FKN - Ciechocinek - 9 - 12 listopad 2018

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Remont - ENKA ala IGŁA

Postautor: tantalos » środa, 17 kwie 2019, 22:09



Wróć do „Remonty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości